Д епутатите гласуваха на първо четене промените в Закона за концесиите, с които сменя режима за възлагане на концесия на морските плажове, предаде БГНЕС.
Новите текстове предвиждат процедурата по концесиониране на плажовете да премине от Закона за концесиите в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, а промяната цели да създаде улеснени правила и при гъвкаво национално законодателство.
С промените министърът на туризма ще може да организира процедурите за определяне на концесионер, да сключва концесионните договори, да провежда процедури за отдаване под наем на морски плажове, да сключва наемните договори и да организира контрола по изпълнение на задълженията по сключените концесионни договори и договорите за наем.
От парламентарната трибуна Николина Ангелкова заяви, че правителството се е обединило с туристическия сектор, за да бъде иницииран задълбочен дебат за концепцията за цялостно развитие на българското Черноморие, а не само да се действа "на парче".
След това министърът прогнозира между 3 и 6% спад на туризма в страната за цялата година, а на морския туризъм у нас – между 5 и 8%.
"Правим всичко възможно да привлечем интереса към записванията в последния момент към България", увери министърът.
Тя уточни, че това съвпада изцяло с прогнозите в началото на година.
"Поради тази причина още тогава обявихме, че стартираме разработването на специален механизъм, който предстои да ви представим за подпомагане на организирания туризъм", изтъкна министърът на туризма.
По думите й този механизъм предстои да бъде финализиран и да се представи за обществено обсъждане.
"Идеята е август месец да го представим, за да може големите туроператори, които са водещи в определянето на пазара и туристопотока за всяка една от страните, да го имат в предвид и съответно да насочат капацитет, както от чартърни полети, така и от туристи към нашата страна към 2020 г.", посочи министърът.
Целта, освен по-добър контрол, е и да няма пустеещи ивици. В момента по Черноморието се отдават на концесия и наем 237 плажа. До днес са били прекратени договорите на 15 концесионера.
Ангелкова коментира и темата със скъпите чадъри и шезлонги по родното Черноморие.
"На сайта на министерството има интерактивна карта, която направихме преди две години. В нея се виждат цените на чадърите и шезлонгите. Цените им са различни на всеки един плаж. На някои места концесионери и наематели си позволяват такива неразумно високи цени, които ние категорично не подкрепяме, но пазарът определя цената", подчерта Николина Ангелкова и увери, че министерството ще бъде изключително строго в налагането на наказания и неустойки там, където бъдат констатирани нарушения.
Минала година за различни нередности са наложени санкции в размер на общо над 450 хил. лв. и са прекратени 6 концесионни договора.
При дискусията в пленарната зала Димитър Петров /ГЕРБ/ предложи плажовете да бъдат категоризирани, за да има по-гъвкаво ценообразуване.
"Дебатът продължава, защото е изключително трудно да се намери това сечение, което да обхване спецификите на всеки един от всички 237 морски плажа, за да може правилно да се групират", коментира Николина Ангелкова. Тя информира, че от всички плажове 134 са на концесия или под наем /60 на концесия/.
Атанас Костадинов /БСП/ смята, че е най-добре да се премахне изцяло концесионирането, вместо това - да се сключват договори под контрола на общините.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!