Д ва самолета F-35A извършиха демонстрационен полет и кацнаха в авиобаза Граф Игнатиево в рамките на европейското турне за представяне на суперизтребителите.
Това са единствените изтребители от пето поколение в света, въпреки че Русия и Китай имат подобни разработки – съответно ПАК ФА/Т-50 и J-20.
Вижте суперизтребителите в нашата ГАЛЕРИЯ.
F-35A e почти невидим за радарите, със стелт покритие и уникални характеристики на двигателя. Точно двигател от 5-то поколение е това, което липсва на руските и китайските му конкуренти. Той е продукт на най-скъпата оръжейна програма в историята на военната авиация, на стойност над 1,3 трилиона долара.
Искаме оферта за изтребител от Италия, Португалия, САЩ и Швеция
Отново спор за ремонта на МиГ-овете
Обвиниха Ненчев за МиГ-овете. Прокуратурата: Довел е ВВС до колапс
„Това, което го прави различен от другите е способността му да използва в небето интегрираните сензори за прикритие и стелт системата, както и свръх възможностите в различни ситуации”, обясни пилот Марк Хитман от Военновъздушните сили на САЩ.
Подобен самолет каца за първи път на българска писта. Тук изтребителите дойдоха от Англия, където също бяха демонстрирани. Иначе са базирани във военновъздушната база „Хил” в американския щат Юта.
Самолетът е дълъг 15,7 метра, развива скорост от 1931 км/ч, управлява се от един пилот и може да пренася полезен товар с тегло 8160 кг. Девет партньорски на САЩ държави, сред които Великобритания, Канада, Италия и др. са дали поръчки за него.
България е третата страна в Европа, където се показва. По повод демонстрацията на самолетите в авиобазата беше българският президент Румен Радев и генерал-лейтенант Ричард М. Кларк, командващ на ВВС на САЩ в базата „Рамщайн”, в Германия.
След демонстрацията на възможностите на F-35A президентът Радев коментира, че е реалист и подобен самолет в България не може да има поне още 10-15 години.
Той защити избора на нов изтребител за нуждите на българската военна авиация.
„Процесът за избор на нов многоцелеви изтребител за българските ВВС е разписан в пътната карта към проекта за инвестиционен разход, който бе приет с решение на парламента от 2 юни 2016 г.”, посочи президентът и добави, че „министърът на отбраната от тогавашното правителство е разписал искането за предоставянето на офертата, в която много ясно е описана методиката за избор”.
Радев обясни, че до момента стриктно се спазват всички принципи за обективност, прозрачност и равнопоставеност сред участниците.
„Решение на следващото правителство е дали ще приеме оценката и класирането от междуведомствената комисия, изготвила военнотехническата експертиза по три основни групи критерии - оперативни, финансови, и времеви”, подчерта Радев. „Но ако има друго политическо решение, което ще прегази военната експертиза, да излязат и да го кажат”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!