Н а 2 април Съединените щати обявиха, че ще наложат т.нар. „реципрочни мита“ на своите търговски партньори, включително 34-процентно мито върху китайски стоки и мита в размер от 10 до 39 процента върху страни от арабския свят като Катар, Саудитска Арабия, Йордания и Ирак, пише Al Jazeera.
Този ход предизвика широко недоволство както в световен мащаб, така и в самите Съединени щати. Така наречените „реципрочни мита“ е малко вероятно да постигнат заявената цел за „ребалансиране на търговията“. Вместо това, те рискуват да тласнат американската – а потенциално и глобалната – икономика към рецесия.
ЕК приветства решението на Тръмп за отлагане на новите мита
Опасен прецедент за международния търговски ред
Налагането на „реципрочни мита“ от страна на САЩ представлява сериозно предизвикателство към съществуващия международен търговски и икономически ред. САЩ твърдят, че са претърпели загуби в международната търговия и използват „реципрочност“ като оправдание за повишаване на митата. Този подход обаче пренебрегва баланса на интереси, постигнат в резултат на дългогодишни многостранни търговски преговори, и игнорира факта, че САЩ отдавна извличат значителни ползи от международната търговия.
US “reciprocal tariffs” will ultimately backfire, There is no winner in tariffs warhttps://t.co/WCX9SE0A2d#ElonMusk #stockmarketcrash #Trump #TrumpTariffs #TheWhiteLotus #BREAKING #BreakingNews #Trending #trend #TrendingNow #LatestNews #latestupdates pic.twitter.com/hpzY2lNDOH
— Star Times News (@Alizehkhan71) April 9, 2025
Нарушение на правилата на СТО
Така наречените „реципрочни мита“, определени въз основа на едностранни и субективни оценки, нарушават правилата на Световната търговска организация (СТО), сериозно подкопават законните права и интереси на засегнатите страни и представляват сериозна заплаха за основаната на правила многостранна търговска система.
Тръмп отново натисна спирачката: Обяви 90-дневна пауза за митата, но не за всички и не за всичко
Рискове за глобалната икономика
„Реципрочните мита“ ще подкопаят стабилното функциониране на световната икономика. Според предварителни оценки на СТО, митническите мерки, въведени от САЩ от началото на годината, биха могли да доведат до общ спад от приблизително 1 процент в глобалната търговия с промишлени стоки през 2025 г. – значително понижение спрямо предишните прогнози.
Тези мерки застрашават стабилността на глобалните индустриални и снабдителни вериги, хвърлят сянка на несигурност върху бъдещето на икономическата глобализация и могат сериозно да нарушат циркулацията на световната икономика, с потенциал да предизвикат глобална икономическа и финансова криза.
Търговската война ескалира, Китай отвърна на САЩ, Русия се намеси
Вероятен бумеранг-ефект за американската икономика
„Реципрочните мита“ в крайна сметка ще се обърнат срещу самите Съединени щати. Европейският съюз, Канада и други държави вече заявиха намерение да предприемат ответни мерки спрямо САЩ. Според изследване на Budget Lab към Йейлския университет, ако другите страни отговорят със симетрични санкции, потребителските цени в САЩ ще се повишат с 2,1 процента, а реалният растеж на брутния вътрешен продукт ще се понижи с 1 процент.
Към момента потребителското доверие в САЩ отбелязва устойчив спад, а „реципрочните мита“ допълнително ще увеличат разходите на домакинствата за стоки, засилвайки финансовата тежест върху американските семейства. Освен това, те ще повишат производствените разходи, ще отслабят конкурентоспособността на американските компании и в крайна сметка ще тласнат икономиката на страната към рецесия.
Мерц: Паузата в митата на Тръмп показа ползата от единството на ЕС
Протекционизмът не е решение
Търговските и митническите войни нямат победители. Протекционизмът не води доникъде. Повишаването на митата под предлог за „реципрочност“ представлява типичен акт на едностранно налагане на воля, който не носи полза за никого.
ЕС влиза в търговската война, отговаря на САЩ с нови мита
Китай: Ще защитим интересите си
Китай категорично отхвърля тези действия и ще предприеме необходимите мерки, за да защити своите законни права и интереси. Призоваваме САЩ да се откажат от погрешния подход и да решават търговските различия с Китай и другите страни чрез консултации, основани на равнопоставеност, взаимно уважение и полза.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
20-годишен студент по медицина загина, отивайки на лекции
"Или емигрираме, или изгаряме живи": Политика на системно безхаберие на Балканите