Сегашното правителство се задържа много по-високо в доверието и в нагласите на хората спрямо правителствата на Симеон Сакскобургготски и на тройната коалиция, коментира управителят на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова в интервю за БНР.
Днес се навършва точно година от парламентарните избори, спечелени от ГЕРБ с рекордна преднина.
Димитрова припомни, че при предишните два кабинета обръщането на обществените нагласи се е наблюдавало още в рамките на шестия-деветия месец на управлението им.
Подобна по-негативна тенденция се появи по отношение на сегашното правителство в края на месец май, коментира социологът, като добави, че въпреки засилването на негативните нагласи към правителството, се запазва относително високото доверие в премиера, а ГЕРБ се ползва все още с преобладаваща подкрепа на българското общество.
Около 30% от избирателите биха гласували за ГЕРБ днес, 12% биха дали гласа си за втората политическа сила БСП, по данните на "Алфа Рисърч".
Боряна Димитрова посочи три направленията от работата на кабинета, отчитани от гражданите като успешни.
На първо място са усилията на МВР в борбата с организираната престъпност и акциите, свързани със залавяне на групата за отвличания ("Наглите") и операциите, свързани с разкриване на злоупотреби и корупция в правоохранителната система.
На следващо място одобрението на общественото мнение печели старта на строежа на магистрала "Тракия" и другите основни пътни артерии.
И на трето място като позитив на кабинета гражданите определят заявката на правителството за преразглеждане на големите енергийни проекти, така че да има икономическа изгода от тях.
Общественото одобрение печели и избягването от страна на управляващите да вдигат данъците и по-специално ДДС.
Негативите на кабинета произлизат от несъгласуваността, противоречията и отстъплението при вземането на решения в редица сфери, от които зависи успехът на управлението не само през тази, но и през следващите години.
От тези проблеми, според "Алфа Рисърч", най-много е пострадало здравеопазването, също така и пенсионната реформа, реформата в администрацията.
Най-голям проблем остават икономическото съживяване и повишаването на доходите.
По-сериозният въпрос, по думите на Димитрова, е на какво се дължат тези разнопосочни сигнали.
Три могат да бъдат причините - на първо място това е липсата на ясни приоритети и ясни визии именно за тези сфери. Ако по отношение на трите успешни направления заявка беше дадена преди изборите и които се следят и от партньорите на България в ЕС, то при проблемните сфери кабинетът сам трябва да определи ясните приоритети - какъв тип ще бъде реформата в администрацията, какъв в пенсионната реформа и др., отбеляза Боряна Димитрова.
От "Алфа Рисърч" допускат и липсата на качествени кадри, които да обезпечат изпълнението на тези реформи.
Борбата с престъпността е единственото нещо, което правителството върши последната година,
но не се знае какви са резултатите, коментира по-рано днес политологът Евгений Дайнов.
Според него "борба с престъпници има, но въвеждане на ред няма. Наблюдава се една гибелна за правителството и за ГЕРБ боязливост".
Плюс е, че това е най диалогичното правителство, кoето сме имали, каза Дайнов в коментар за годината от управлението на ГЕРБ.
"Правителството беше избрано да бъде решително. Прекаленото изслушване и говорене преминава своята граница и се превръща в неспособност да се прави каквото и да било", каза още политологът.
Той упрекна кабинета в боязливост по отношение на реформите и предупреди, че докато правителството се бави започва настаняването на организирани частни и корпоративни интереси.
От тук нататък, ако правителството не свика кризисен щаб, те ще бъдат съдени, това правителство, само по един признак - решителност, заяви Евгений Дайнов.
Според социолога Живко Георгиев отсега властта се държи предизборно преди местните и президентските избори догодинa.
Цяла една година правителството не намери за себе си куража да предприеме непопулярни мерки, посочи Георгиев.
"Моето единствено обяснение е, че правителството се държи по един много логичен начин, най-добър за кризисна ситуация и поведение - то се готви за следващите избори. Изборите са догодина и са местни и президентски.
За съжаление и тук наблюдаваме не държавническо, а политическо поведение. Има диалог със синдикати, има диалог с бизнеса, на пръв поглед това е добре, само че едва ли синдикатите и бизнесът са доволни от онова, което последва всички тези диалози. Нямаше реално поведение, а прекалено много общуване", каза Живко Георгиев в интервю за БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!