Съществуват данни, че Алексей Петров е длъжник на хазната, но те все още не са официални, заяви вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков в интервю за БНР.
Той обясни, че по закон Националната агенция за приходите (НАП) не може да дава такива данни на МВР, а само на прокуратурата.
"Такива данни наистина са дадени на главния прокурор, но всъщност данните, доколкото разбирам, които са изнесени от МВР, идват не от НАП, а от ДАНС.
ДАНС наистина има възможност да проверява като финансова полиция за такива данни и доколкото разбирам има наистина такива данни, но пак подчертавам те не идват от НАП. Не са все още официални данни", каза Дянков.
Снощи при гледането на мерките за неотклонение на Алексей Петров и другите шестима задържани по операция "Октопод" Софийският апелативен съд записа в определението си, че справки от ДАНС не могат да бъдат привлечени като доказателствен материал по делото.
Според финансовия министър дори Алексей Петров да си е плащал данък доход за спечеленото, той е трябвало да плаща и ДДС, защото за доходи над 50 хил. лева годишно се дължи и такъв налог.
За писмото, което Алексей Петров твърди, че е изпратил до Дянков и в което давал идеи за намаляване на лихвите на банките, финансовият министър беше категоричен, че той не е получавал такава кореспонденция, както и че реално при пазарна икономика не съществуват механизми, с които финансов министър да регулира банковия пазар.
Дянков съобщи още, че от вторник в цялата страна се провежда голяма акция с кодовото име "Совите", която има за цел да установи нарушителите на акцизния режим. Проверяват се производители на алкохол, цигари, търговци на горива, както и казина и хазартни клубове.
Финансовият министър посочи, че производители, които твърдят, че сивият сектор е изключително голям и пречи на "чистия" им бизнес, всъщност нощем работят на черно.
Той даде пример със задържани цигари, обявени като вносни, които се оказали поризведени от "Булгартабак" в Благоевград.
Междувременно PRO.bg съобщи, че бившият шеф на инспектората на МВР Николай Спасов и служителят на Транспортна полиция Даниел Аврамов са
проверявани за връзки с Алексей Петров.
Двамата служители са проверявани именно от инспектората, който до преди няколко месеца беше ръководен от Спасов.
Вътрешното разследване тръгнало, след като двамата получили СИМ карти с голям лимит за служебни нужди от фирма, близка до Алексей Петров.
Месечните сметки на картите били плащани от фирмата като спонсорство.
Даниел Аврамов попаднал в полезрението на службите и защото Алексей Петров му е кум.
Николай Спасов беше освободен като директор на Дирекция "Инспекторат" в МВР на 18 август миналата година. След дни поста беше поет от Сергей Дамянов.
Връзката между "Наглите" и "Октопод" е Антон Петров-Хамстера, каза вътрешният министър Цветан Цветанов.
Всички, които са били потърпевши от "Октоподите", знаят, че той е дясната ръка на Алексей Петров, каза още Цветанов пред БНР.
Продължават и обиските в предприятието на двама от групата - братята Пламен и Йордан Стоянови - Дамбовците в с. Кремиковци.
Помещението е запечатано и се налага нов оглед, защото помещението е огромно, допълни Цветанов.
Той не скри разочарованието си, че съдът пусна част от задържаните по "Октопод" и остави в ареста само Алексей Петров и Момчил Джотолов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!