А ктове за 10 милиона лева са съставени след масовата проверка на къщи за гости, изградени с европейски пари. 

Проверката започна след серия скандали, включително и с имот в Сандански на вече бившия заместник-министър на икономиката Александър Манолев, посочва NOVA.

Акцията започна по заповед на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Сотир Цацаров. Ще бъдат проверени абсолютно всички къщи за гости, построени у нас. Това са над 700 проекта, като всеки от тях е финансиран с по около 130 000 евро. До момента приблизително 18% от обектите вече са проверени.

Открити са и фрапиращи нарушения. В 32 от къщите са засечени нарушения, които предполагат да бъде върната цялата сума.

"Всички къщи ще бъдат проверени, независимо дали на някои от тях е изтекъл мониторинговият период. Дори той да е изтекъл, обектът ще бъде наблюдаван. Проверката ще бъде правена именно в този мониторингов период. Ако се установи пропуск в отчетите, ще бъдат налагани финансови корекции и пълно възстановяване на сумата”, коментира министърът на земеделието Румен Порожанов.

"От миналата седмица работят екипи. В ход са проверките по обекти, които ще обхванат всички къщи в пълен обем. Правят се проверки в общините дали е плащан данък. Ще има и проверка на изпълнителите и строителите”, заяви вътрешният министър Младен Маринов.

"Има ли виновни - да се уволняват и да се дават на прокурор веднага, безкомпромисно", заяви министър-председателят Бойко Борисов на днешното правителствено заседание по повод проверките на къщите за гости, предава БГНЕС.

Премиерът изтъкна, че целта на програмата е била да подпомага туризма и много от къщите се използват по предназначение. "За съжаление винаги се намира някой, който да опорочи програмата и затова към днешната дата ние новата програма не я отваряме", изтъкна Борисов.

Министър-председателят отбеляза, че се проверяват всички къщи. "Разпоредил съм и бизнес-плановете да им проверят, защото по бизнес-план те трябва да имат определен брой нощувки, дали са спазени или не", добави премиерът Борисов.

Държавата проверява всички т. нар. къщи за гости, съобщиха пред журналисти в МС министърът на земеделието Румен Порожанов и министърът на вътрешните работи Младен Маринов.

По предходния програмен период на ЕС/ 2007 - 2013 г./ по Програмата за развитие на селските райони са построени 746 къщи за гости. Те са финансирани с до 200 хиляди евро. По наши данни средната сума за финансиране на един обект е около 135 хиляди евро, каза Порожанов.

Основен проблем при къщите за гости е ползването им по предназначение като туристически обекти. До момента фонд "Земеделие" е проверил около 18 процента от тези обекти или около 110 къщи като са направени актове за 10 милиона лева. За 32 "къщи за гости" има пълно възстановяване на субсидията, а за останалите искането е за частична корекция на отпуснатите пари, каза министърът.

Още през 2016 година всички "къщи за гости" за качени на страницата на земеделското министерство за ползване от гражданите и за подаване на сигнали за нарушения. Тези обекти са изграждани на места, определени в Програмата за развитие на селските райони - това не са големите туристически центрове и курорти, уточни Порожанов.

По разпореждане на премиера Борисов и на главния прокурор Цацаров от миналата седмица по тези проверки работят екипи с участието на служители на МВР, на НАП и на ДФ "Земеделие". Проверява се дали за тези обекти са плащани данъците в общините и дали гостите са вписвани в районните полицейски управления. След анализ, на места ще бъдат проверявани и строителите на самите "къщи за гости", допълни той.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 2 часа

Големият финал на спортното шоу ще се проведе в столицата на 24 април

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Страшно наводнение в Гърция, улици се превърнаха в реки

Свят Преди 4 часа

Остров Парос бе засегнат особено тежко

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 7 часа

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 7 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 8 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 8 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 8 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Свят Преди 9 часа

През тази седмица САЩ проведоха разговори първо с Русия, а после и с Украйна в опит да прекрати сраженията в Черно море

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Свят Преди 9 часа

Снощи Тръмп отново заплаши, че Иран ще бъде бомбардиран

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

България Преди 9 часа

Адвокатите на Лечева: Новоизбраният председателят може да действа като такъв

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Любопитно Преди 9 часа

Вениамин разкрива своя живот на сцената и извън прожекторите в "Капките Podcast"

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Любопитно Преди 9 часа

Информацията за предполагаемата афера на Лоос с Бекъм излезе наяве за първи път през 2004 година

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

България Преди 9 часа

Специализираната полицейска операция е била проведена на ул. „Жак Натан“.

Снимката е илюстративна

Готвят въвеждане на „червена зона“ за паркиране в София

България Преди 9 часа

Това значи по-високи цени, удължено работно време на „Паркинги и гаражи“ и запазване на част от местата за живущи в района

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

Прокуратурата: Няма данни смъртта на майката на прокурор Георгиева да е насилствена

България Преди 9 часа

Най-голяма вероятност има пожарът да е възникнал вследствие на небрежност