Окръжният прокурор на Силистра Димитър Чолаков протестира срещу прибързаното оповестяване от МВР на информация по случай, по който прокуратурата работела от два месеца.
Повод за недоволството на прокурора стана обявената тази сутрин от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов информация за операция "Каналджиите".
Министърът съобщи за операцията малко след 7.30 ч. Прокурор Чолаков обаче посочи, че наблюдаващите прокурори не са били уведомени за обстановката и добави, че липсва стиковка между полицията и прокуратурата.
От два месеца се води досъдебно производство срещу неизвестен извършител за документни престъпления, свързани с регистрацията на МПС от страни от ЕС. Работата по делото е довела до днешната реализация, за която е поискано разрешение от наблюдаващия прокурор Стефка Ганчева, но и до този момент тя не е уведомена за резултатите, подчерта Теодор Желев, говорител на Окръжната прокуратура в Силистра.
"Ако сега главният прокурор ми поиска информация, нищо не мога да му кажа. Това не е първият случай, в който полицията не ни информира. Не мога да си го обясня", каза още Димитър Чолаков.
По-рано днес пресцентърът на МВР съобщи, че двама румънци са арестувани в Силистра днес в хода на операция "Каналджиите". Задържани са и петима членове на престъпна група, занимаваща се с нелегален внос на автомобили от ЕС, които са обект на застрахователни измами.
Това са И.Д., по прякор Заспалия, В.С., Б.Б., К.М. - Краси Парцала, и А.И., известен като Наско Бомбата, уточниха от МВР. Тартор на групата бил Иво Заспалия от Силистра. Той е осъждан във Франция и Унгария.
По случая МВР е работило съвместно с правоохранителните органи на Италия и Румъния, както и с партньорите от Интерпол и Европол.
Румънците Л.М., на 39 г., и Т.Д., на 27 г., от гр. Бузау са били в Силистра за евентуална сделка с незаконно внесени автомобили. Открият в хода на операцията Фиат "Пунто" е бил подготвян за продажба.
Намерени са още девет автомобила, от които два са задържани, а останалите ще бъдат проверени за интервенции върху шасито и рамата.
При претърсванията са открити много документи, свързани с регистрацията на превозни средства, 500 регистрационни табели, щампи за пренабиване на номера.
Престъпната схема на "бизнеса" била изключителна проста. По оперативен път е събрана информация, че И.Д. контактува с румънски граждани, които търсят и предлагат скъпи лизингови автомобили, които са собственост на хора, изпаднали в невъзможност да ги изплащат.
Срещу минимална сума собствениците на превозните средства ги предавали за пререгистриране в България.
След манипулиране на рамата и двигателя на автомобила и изготвянето на фалшивите документи, луксозното возило се обявявало за откраднато в Румъния, като собственикът му получавал сумата по застрахователната стойност.
Пребоядисаните и манипулирани автомобили се регистрирали в КАТ - Разград на името на български граждани от ромски произход. Установени са регистрирани и препродадени луксозни автомобили от марките БМВ, Мерцедес, Ауди и др.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!