П ьотр Толстой не за първи път отправя провокации към България. И вероятно бихме ги подминали, ако той не беше депутат, народен представител. Той е в рамките на институционално представителство, правейки тези изказвания, преминава граници, които не са приемливи. Това заяви премиерът акад. Николай Денков по повод скандалните изказвания на руския депутат.
По Руската държавна телевизия зам.-председателят на долната камара на парламента Пьотр Толстой заяви, че Черно море е руско и трябва да установят контрол над него.
Ще говоря с външно министерство. Трябва да се даде знак, че това са неприемливи изказвания, заяви премиерът.
На Митрофанова трябва да й бъде предадено това съобщение. Аз не смятам, че тя трябва да бъде обявена за персона нон грата, заради едно такова изказване. Все пак то не е нейно, обяви акад. Николай Денков, който се завърна с българската делегация от Гърция.
Не трябва да се поддаваме на провокации. Руските граждани, които живеят в България, трябва да бъдат третирани като граждани, които живеят в България, категоричен е премиерът.
Според Денков голяма част от тези изказвания се правят за вътрешна употреба. “За руската публика да се покаже колко са велики нещата, които се правят в момента от ръководството на Руската федерация, но те си имат отчасти външна аудитория.”, каза Денков и уточни, че за външната аудитория има няколко посоки като едната е да се плашат българските граждани.
“Не трябва да се плашите. Няма опасност за България и причината е, че ние сме членове на НАТО и Русия няма да посмее да нападне държава-член на НАТО, защото знае какъв ще бъде отговорът”, категоричен е той.
Газовите връзки са изградени и Гърция изигра ключова роля миналата година, за да можем без прекъсване на захраним икономиката и потребителите. В момента се работи усилно по разширяване интензитета на газа, който може да се подаде чрез допълнителни компресорни станции, за да може не само България да се захрани, но и съседни страни, заяви Денков, цитиран от БГНЕС.
Другата тема е за ангажиментите по развитието на жп линиите, което вече е започнато да се изпълнява от Гърция, едната е към Кулата, другата към Свиленград. Гръцките железници работят вече и това би могло да допринесе за повече товари. От гръцка страна беше заявен интерес към разширението на Чирен, търсят се заинтересовани да се запази част от капацитета и чрез заплащане да могат да ползват допълнителни обеми. Беше изявен интерес при развитието на АЕЦ Козлодуй при подготовката на новите реактори, казаха, че биха се интересували дали биха могли да се включат или като инвеститори, или чрез сключване на дългосрочни договори, за да ползват ток, каза Денков.
Обсъдихме и тръбопровода Бургас -Александруполис, възможност за внос на нефт и захранване на рафинерията. Гърция е заинтересована да се построи, обсъждахме възможни трасета и как може на практика да се реализира този тръбопровод. За да започне един проект от този тип първо трябва да се избере трасе, да се видят изискванията за оценка на околната среда и един от проблемите с първото трасе, които имаме, защото там има защитени зони и трябва да се прави наново ОВОС, търсим алтернативни варианти, почерта премиерът.
За Лукойл, Денков каза, че ако някой реши да продава Лукойл, това е тяхно право. Да говорим за изтласкване и репресивни мерки, това не влиза в плановете на правителството, посочи той.
За това 24 май да стане национален празник, Денков коментира, че вицепрезидентът Йотова вече е казала, че няма възражения за датата, а се съмнява в аргументите. Миналата година по това време ние внесохме такъв доклад за обсъждане, така че аргументите винаги са били едни и същи, като човек на науката и просветата за мен 24 май винаги е бил най-светлият празник. Който иска да добавя различни аргументи от тези, които казах аз. Това е празникът, който ни обединява. Коя е групата в България, която би възразила, че 24 май е светъл празник за всички нас, аз не познавам такава група от хора. Този празник прави по хармоничен начин преход от миналото към бъдещето, каза Денков. 24 май е свързан с просвещението, ограмотяването, българската култура с нейните световни постижения, с това, с което се гордеем. Не виждам причина да се отказваме от това, каза Денков. Ако Йотова има проблем с аргументите, да каже други. Нинова има проблем с тази дата, да каже коя дата е по-добра, категоричен бе Денков.
За промените в конституцията, Денков каза, че ако имаме поредица от избори, се оказва, че един човек няма значение как се казва, а има целия контрол върху държавата, защото назначава Министерски съвет, няма НС, което да осъществява контрол, и това създава ситуация, която не е предвидена в конституцията ни, а именно един човек да управлява цялата държава. Идеята да се предава по друг начин властта от едно правителство на друго, е да се избегнат такива ситуация, коментира Денков и исканите промени в конституцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!