Д окладът на Европейската комисия за върховенството на закона в България е обективен, заяви пред NOVA правосъдният министър Десислава Ахладова.
Тя посочи, че в парламента е внесен законопроект за това независим прокурор да може да разследва главния.
ГЕРБ: Положителен доклад, БСП: За България се говори негативно
„Имаме внесен през 2019 г. законопроект за изменение на НПК и Закона за съдебната власт. Имаме конституционно решение. В момента ще поискаме становище от Венецианската комисия”.
По думите на Ахладова въпросът е по какъв начин ще работи този независим прокурор.
„Трябва да се измислят механизми, по които този независим прокурор ще може кариерно, след приключването на мандата му, да не зависи от главния”.
„На практика ние сме предложили един законопроект, който обаче искаме напълно да бъде изчистен относно независимостта, за да няма интерпретации доколко този прокурор ще бъде независим”, заяви Ахладова.
ЕК: България има проблеми със съдебната система и медиите
Тя посочи, че има няколко интерпретации, като една от тях е мандатите на главния и независимия прокурор да не съвпадат.
„Другата тема е, той следва ли да работи по различни дела и да получава указания от главния прокурор или ще се занимава само с дела, свързани с главния прокурор и неговите заместници”, посочи Ахладова.
Ахладова: Докладът на ЕК е положителен и обективен
„Правителството много последователно от 2015 г. досега следваше политика на ненамеса в съдебната власт”, подчерта Ахладова и добави, че в проекта за нова конституция на ГЕРБ е предвидено министърът на правосъдието да не участва в кариерното развитие на магистратите и да не членува във ВСС.
Ахладова коментира и дали трябва да се продължи разследването на аферата „Апартаментгейт”.
„Комисията констатира, че имало проблем и има оставки на министри. Няма оценъчен елемент и препоръка за възобновяване на разследването. Прокуратурата и КПКОПНИ се произнесоха и всичко приключи”, поясни правосъдният министър.
Според Ахладова, за да се видят резултатите от приетото антикорупционно законодателство и действията на специализираните съд и прокуратура, трябва да мине още време.
„Знаете, че от повдигането на обвинение до окончателната присъда минават няколко години”, подчерта правосъдният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!