У становяването на собствеността върху руската църква изисква задълбочена проверка, анализ на нормативна уредба и документи находящи се и извън Агенция по вписванията (Държавен архив, Столична Община и др.).
В този смисъл въпросът за собствеността й не е в компетентността на Министерството на правосъдието и Агенцията по вписванията, съобщават от правосъдното министерство.
Руската църква в София: Чия е собствеността
След извършена проверка в Служба по вписванията - София се установи, че в Книга: Обстоятелствени проверки, Том 13, Акт № 47, Дело 2557/1997 г. от 23.07.1997г е вписан констативен нотариален акт за собственост върху недвижим имот, придобит по дарение на земята, строителство на църквата и правоприемство от Руското царско дипломатическо агентство на Посолството на Руската Федерация. Видно от съдържанието на посочения констативен нотариален акт той е съставен по молба на посланика на Руската Федерация въз основа на крепостен акт № 11 от 07.11.1898 г.
Крепостният акт не е публично достъпен, не се съхранява в архивите на Агенция по вписванията, тъй като съгласно Закон за националния архивен фонд, Закон за съдебната власт, Наредба за реда за организирането, обработването, експертизата, съхраняването и използването на документите в учрежденските архиви на държавните и общинските институции и правилник за администрацията в районните, окръжните, административните, военните и апелативните съдилища, след изтичане на срок от 100 години регистрите за гражданско и имотно състояние подлежат на предаване и държавно съхранение в отдел „Териториален архив” – София.
Митрофанова: Руската църква в София е наша собственост
В нотариалния акт не е описано да са представени документи и доказателства по отношение на строителството и правоприемството между Руското царско дипломатическо агентство и Посолството на Руската Федерация.
Адвокатът по международно право Пламен Борисов изрази пред NOVA съмнения за документа.
„Имам сериозни съмнения - от външната страна няма печати, няма име на нотариус. Нищо не показва, че този документ е въведен в Агенцията по вписванията. От този констативен акт разбираме ,че през 1997 г посланикът на Русия е отишъл с една папка документи при един нотариус, който си е изтрил името, и е казал въз основа на тези документи: признавам руското посолство за собственик по дарение”, коментира юристът, като подчерта, че по принцип в констативния протокол се обединяват редица стари сделки с имота.
С влизането в сила на Закона за вероизповеданията е постановено, че всички храмове на територията на страната са собственост на Българската православна църква. Според богослова доц. д-р Костадин Нушев храмът трябва да бъде отворен до няколко дни.
Актът е съставен от нотариус Иван Дахтеров, по думите му след приложени писмени доказателства, като е признат за собственик Посолството на Руската федерация.
„Собствеността е на посолството на Руската федерация в момента. Имаше колебание дали трябва да призная за собственик Русия като държава или посолството. Но тъй като актът беше издаден на посолството на царска Русия затова и беше издаден отново на посолството”, коментира пред БНТ Дахтеров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!