В ъзможността за обявяване на извънредно положение заради коронавируса в България не бива да ни плаши, защото „врагът не е пред портата, той е в къщата”. Това заяви пред NOVA адвокат Марин Марковски.
За извънредното положение трябва да знаем, че то е необходимо, че не бива да се плашим и какво да правим. Необходимо е, защото имаме нападение на тежка болест, която е много опасна. Врагът не е пред портата, той е в къщата. Затова реакцията на правителството е необходима. Хората, когато се каже – извънредно положение, не трябва да го свързват с танкове по улиците или арести след 10 часа. Извънредното положение е ограничаване на права на граждани в рамките на разумното, най-вече по отношение на придвижването на хората. Правото на свободно движение на хора и на стоки е част от демократичните права в България, но в случая е необходимо то да бъде нарушено.
Идеята е, че извънредното положение ще даде възможност да се гласуват по-бързо, направо от правителството, без продължителни парламентарни процедури, конкретните мерки, които са подходящи за ситуацията.
„Правителството има разпоредителна власт, там не тече дългата процедура по гласуването на даден текст, тоест може да се реагира бързо съобразно конкретната ситуация, което е наложително. Така че извънредното положение е необходимо, защото то е обществено лекарство, от което ние се нуждаем и трябва да го приемем разумно и бих казал, с одобрение. Извънредното положение ще даде възможност да се гласуват конкретните мерки, които са подходящи за ситуацията”, заяви Марковски.
„Между това да останем живи или да фалираме, всички ще изберем, едното, налита така”, посочи юристът.
Конституцията предвижда възможността Народното събрание да обяви военно или друго извънредно положение върху цялата територия на страната или върху част от нея по предложение на президента или на Министерския съвет.
При обявяване на извънредно положение със закон може да бъде временно ограничено упражняването на отделни права на гражданите. В Конституцията изрично е посочено кои права не могат да бъдат ограничавани:
- Всеки има право на живот. Посегателството върху човешкия живот се наказва като най-тежко престъпление.
-Никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и на насилствена асимилация.
-Никой не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие.
- Всеки обвинен в престъпление следва да бъде предаден на съдебната власт в законно определения срок.
-Никой не може да бъде принуждаван да се признае за виновен, нито да бъде осъден само въз основа на неговото самопризнание.
-Обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда.
- Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
- Свободата на съвестта, свободата на мисълта и изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи са ненакърними. Държавата съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи.
-Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани.
„За да се ограничи опасността за разпространяването на заразата, която може да е като пандемия и да стане като в Италия или Китай, такава реална медицинска възможност има, най-сигурното нещо е ограничаването на тези, за които има съмнение, че са болни. Тоест гарантиране на изпълнението на карантината. Това е много сериозно средство за ограничаване на разпространението, то друго и няма засега”, посочи Марковски.
„Когато бъде обявено, че гражданин е поставен под карантина, трябва да се предвиди наказателна отговорност, включително лишаване от свобода”, счита юристът.
Няма нови случаи на COVID-19 у нас, учениците може да не ходят на училище
Той посочи, че в момента чл. 355 от Наказателния кодекс гласи, че който наруши наредба, издадена против разпространяването на заразна болест по хората, носи наказателна отговорност до една година, дори това заболяване да води до смърт.
„Виждате, че законът в момента е изключително мек. Не отговаря на нуждите на това, пред което сме изправени. А този, който нарушава карантината, може да посее смърт. Това опасно поведение трябва да бъде спряно с по-сериозна санкция. Аз предлагам до 5 години”, заяви Марковски.
„Това ще даде възможност да се приеме, че става въпрос за тежко престъпление. А съгласно Закона за МВР полицията може да предотвратява тежки престъпления. Тя може да контролира. Тоест, този, който е под карантина да не напуска и да не я нарушава. Как ще се контролира вече е въпрос на техника”, смята юристът.
„Освен това трябва да има и санкция за този, който умишлено зарази с коронавирус. Тази санкция трябва да бъде много по-висока. Второ, трябва да има санкция за този, които непредпазливо зарази другиго. Непредпазливото деяние – ти си бил длъжен и си могъл да предположиш, че ще заразиш”, подчерта адвокат Марковски.
Той посочи, че въвеждането на извънредно положение може да стане още днес, тъй като публикуването на такова решение в Държавен вестник може да се направи много бързо.
Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете в темата на Vesti.bg.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!