Делът на сивата икономика при вноса на горива е 85%, са изчислили от финансовото министерство.
След започналите проверки на данъчни и митничари, само за една седмица - 20-26 август, вносът на дизелово гориво е намалял над шест пъти спрямо данните за същата седмица на юли.
При базовите масла спадът за същия период е още по-голям - над 60 пъти, или там делът на сивия сектор е 98-99%, обясни вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
Анализът на пазара на алкохол в страната показва, че за тази годината продажбите в сектора са намалели с 37%, което е нереално и говори, че голяма част от данните са фиктивни и не се плаща акциз.
Трудно ми е да повярвам, че толкова е отрезвял българският народ, коментира финансовият министър.
Той изказа съмнения, че бюджетът е саботиран умишлено, така че да се провали във втората половина на годината.
Според него е планирана директна атака на бюджет 2009. През месеца около изборите е правен голям внос на горива, като около тях има и документи за фиктивен износ.
Също така държавата трябва да върне 130 млн. заради изгорени цигари.
Имало е и износ на тютюневи изделия, за които той не е сигурен, че не са върнати нелегално у нас. Нереално голям е, например, износът на цигари за Дубай, отбеляза директорът на НАП Ваньо Танов.
Оказа се, че в тези следващи месеци, когато трябва да повишим приходите, на митниците ще се наложи да връщат много средства, допълни шефът на митниците.
Като пример той посочи краткия срок за реализацията на цигарите със стар образец бандерол и каза, че Агенция „Митници" ще трябва да възстанови около 130 млн. лева акциз, заради унищожените големи количества готова продукция.
Танов съобщи още, че се планира данъчните складове за горива да бъдат оборудвани с онлайн връзка с митниците. Обмисля се и въвеждането на система, която да следи входа и изхода на данъчните складове за алкохол.
Резултатите от съвместната акция на финансовото министерство, НАП и Агенция Митници показват, че държавата е била ощетявана в големи размери от неплащането на ДДС и акцизи, коментира Симеон Дянков.
Ваньо Танов съобщи за БГНЕС, че по отношение вноса на горива "рисковите" фирми са 20, но засега проверките се насочвали към петте най-рискови.
Николай Петков - директор на дирекция "Управление на риска и ревизии при особени случаи" в НАП, обясни, че горивата в голямата си част са обект на вътрешно общностна търговия и добави, че данъчните ще се опитат да направят живота на сивата икономика "по-тежък".
Тъй като на пазара няма ниша, е нормално за около месец да се изчерпат нелегалните запаси на сивия сектор и тогава мястото им на пазара да бъде заето от хора, които плащат данъци и акцизи, каза Ваньо Танов.
В Националната агенция за приходите са създали електронна система за разкриване на замесени в измами с ДДС, съобщиха от пресцентъра на агенцията.
Софтуерът обработва данните, които има в НАП за фирмите, регистрирани по Закона за ДДС. Системата анализира множество предварително зададени рискови критерии и открива съмнителни търговски връзки между дружествата.
Чрез софтуера автоматично се извеждат различните "роли" на фирмите в схеми за източване на ДДС.
Софтуерът ще позволи разследването на данъчни измами да се автоматизира в значителна степен и по този начин да се подобри селекцията на фирми за ревизия, посочват от агенцията.
Чрез автоматичната обработка на данните ще се създават профили на фирми, които извършват ДДС-измами и ревизорите на НАП ще могат да съсредоточат усилията си в борбата срещу тези некоректни дружества.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!