Щ е ви подкрепим с 56,5 милиона лева, имаме такъв инструмент, ще ги осигурим през Министерския съвет.
Това заяви премиерът Бойко Борисов на среща с животновъди, в която участва също министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева. Това съобщиха от Правителствената информационна служба.
Помощта от страна на правителството е за подобряване на ликвидността на земеделските стопанства, които са отсрочили кредитите си и са в невъзможност да ги погасят в условията на пандемията от COVID 19. За тези пари ще бъде поискана нотификация от ЕК.
10 млн. лева държавна помощ за туризма
В рамките на разговора премиерът Борисов добави, че са осигурени също 26 милиона лева за помощта de minimis за животновъдите, които търпят загуби заради сушата.
Министър-председателят подчерта, че в момента се обмисля подкрепа още и за пчеларите, зеленчукопроизводителите и овощарите.
"Сушата е по цяла Европа. Виждате там реколтата никога не е била толкова малка. Затова се учудвам на тези, които вместо толкова настоятелно да търсят национално съгласие как да преодолеем зимата, приказват", каза министър-председателят.
По време на срещата животновъдите изразиха удовлетворение от бързото изплащане на средства от "Фонд Земеделие" въпреки трудностите, породени от кризата с COVID-19.
Премиерът Борисов отбеляза, че правителството ще продължи да работи в подкрепа на всички браншове в сектора.
Българските производители подкрепят министър Танева
По-късно стана ясно, че Държавен фонд "Земеделие" е одобрил всички подадени заявления за кредити от кандидатите с одобрени проекти по Националната програма по пчеларство (НПП).
Финансиране получават 125 бенефициенти, които ще реализират проектите си чрез кредит. Отпуснатите средства са в размер на 523 000 лева, съобщиха от ДФЗ.
Възможността за кредитиране позволява на пчеларите да получат предварително финансов ресурс за реализиране на одобрените им проекти по мерки А, Б, В и Д от Програмата – за закупуване на нови кошери, отводки, пчелни майки, ветеринарно-медицински препарати, както и за закупуване на пчеларско оборудване и прикачен инвентар за подвижно пчеларство.
Схемата допринася за значително увеличение в усвояването на средствата по Национална програма по пчеларство (НПП) за периода 2020-2022 г. Максималният размер на отпусканите средства е до 95% от размера на полагащата се безвъзмездна финансова помощ. За първи път през настоящата година отпадна еднократната такса за обработка и управление, която беше 0,5 % от размера на кредита. Погасяването на заема се осъществява чрез прихващане на полагащата се субсидия по Програмата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!