П оредица от различни събития с официален и празничен характер ще отбележат 75-годишния юбилей от установяване на дипломатическите отношения между България и Китай. Сред тях са няколко поредни форуми по цивилизации между двете страни, както и изложба на изключителните наградени творби от конкурса за рисунка и фотография „Божурът среща розата“, цикъл от лекции за китайската култура под надслов “Китай - Как и Защо”, Фестивал на китайското кино и други.
На 5 май бе даден и официален старт на поредицата с форум под надслов "Укрепване на културния и цивилизационен обмен между Китай и България". Събитието беше организирано от Центъра за международен обмен и "Китай днес", осъществено от Китайския културен център в София и подкрепено от Посолството на Китай в България.
Събитието се състоя в салоните на Китайския културен център в София и събра част от елита на политическите, икономическите и културните среди на България и Китай.
Със специално приветствие към участниците се включи и вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, която подчерта че в днешния конфликтен и разделен свят по-важно от всякога е желанието да познаваш другия, защото само когато го познаваш, можеш да го разбереш и да си сътрудничите успешно. А най-прекият път към това е културният диалог, който е и в основата на устойчивите българо-китайски отношения.
"Трябва по-често да препрочитаме уроците на миналото и да черпим от мъдростта на дълголетните ни цивилизации! Да бъдем горди и да разказваме на света за изключителните постижения на многовековните ни история и традиции", се посочва в поздравлението на г-жа Йотова.
На сходно мнение бе и зам.-председателят на 49-ото Народно събрание и Председател на Групата за приятелство България – Китай Цончо Ганев. Той бе категоричен, че "хилядите километри и различните континенти, които делят двете страни нямат значение, защото благодарение на усилията на двете страни се изграждат мостове между нашите две цивилизации, а китайската култура и език достигат до сърцата на много българи и допринасят за установяване на ползотворен цивилизационен обмен".
Поздравително слово към гостите държа и вр. управляващият посолството КНР в България г-жа Уан Мин. Тя отбеляза в думите си и трудната глобална ситуация към момента, призовавайки за насърчаване на световния мир и развитие. "Различни стари и нови проблеми се преплитат със сложни противоречия, манталитетът на Студената война продължава да съществува, зачестява появата на глобални и регионални “горещи точки”, понятия като „Превъзходството на определени цивилизации“ и „Сблъсъкът на цивилизации“ придобиват все по-голямо разпространение", припомни китайският дипломат.
Г-жа Уан Мин изрази увереност, че България и Китай ще приемат 75 годишнината от установяване на дипломатически отношения като възможност за по-нататъшно укрепване на обмена и взаимното допълване между цивилизациите и предоставяне на по-богата духовна подкрепа на традиционното приятелство между двете страни.
Специално за форума от Китай пристигна делегация на Китайската асоциация по международни комуникации, водена от заместник-председателя Лиу Хунцай, който в изказването си представи успешните резултати от прагматичното междучовешко и културно сътрудничество между Китай и България и даде някои идеи за бъдещото сътрудничество.
Основният доклад на форума произнесе проф. д-р по политология Светлана Шаренкова, издател и на списание "Китай днес" и на вестник "Земя". Тя не скри, че диалогът между двете цивилизации е бил ограничен както от времето, така и от липсата на достатъчно факти през вековете.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!