З а пет седмици 602 чужди компании са написали писма за намерения за инвестиции. Това съобщи служебният министър на икономиката Кирил Петков на брифинг в министерството по повод резултатите от съревнованието на икономическите съветници в Службите по търговско-икономическите въпроси на България в цял свят. "Това не са общи думи, а реални намерения за инвестиции", изтъкна министърът, цитиран от БТА.
Министър Петков посочи, че 129 са писмата за директни намерения за инвестиции и експорт,
218 са тези за интерес, докато писмата за сътрудничество са 255. Той допълни, че не е имало едно търговско представителство без писмо за намерение за инвестиции.
"След като имаме толкова много фирми, показали реално желание да дойдат в България да инвестират,
следващата част от таза задача е да ги реализираме. Част от тях поне да станат материални, реални инвестиции", каза Петков. Той се надява, че още в събота може да бъде обявена една от тези 602 компании като директна инвестиция в България. Той уточни, че компанията е европейска и има намерение да инвестира в България около 140 млн. евро. Тя работи в сферата на новото поколение електрически автомобили. "Надявам се, ако в събота успеем да подпишем този меморандум, да имаме две от тези коли паркирани пред министерството", допълни министърът.
Изпълнителният директор на Българска агенция за инвестициите Стамен Янев изтъкна,
че стремежът е тези 602 писма да бъдат реализирани в най-бърз срок. Целта е много бързо те да бъдат превърнати в действителни инвестиционни намерения и заявления пред агенцията. Това ще даде възможност в най-скоро време да се започнат и първите стъпки към реализирането им. Той добави, че голяма част от тях ще бъдат използвани като възможност за реални промоционални кампании на България в различни държави.
Съветникът към икономическото министерство Виктор Насър даде за пример,
че европейска компания иска да отвори мултифункционален център в София. Има интересен проект между европейски и азиатски консорциум в автомобилната индустрия. Американски компании имат намерение да инвестират в системи, които "хващат" въглеродни емисии. Друга компания от Европа се интересува от инвестиции в системи за съхранение на електрическа енергия. Освен това европейска компания иска да инвестира в България в производството на елементи за космически технологии - 3 D принтиране на компоненти за малки спътници.
Кирил Петков: За първи път привлякохме автомобилна компания за електроавтомобили
Петков: Безстопанственост, ВКП се самосезира
Нефтът - колко голяма е зависимостта на световната икономика от него
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!