Във връзка със смъртта на самозапалилия се на 20 февруари Пламен Горанов правителството в оставка обяви 6 март 2013 г. за ден на национален траур.
Решението на кабинета в оставка е взето неприсъствено, съобщиха от правителствената информационна служба.
36-годишният Пламен Горанов се самозапали рано сутринта на 20 февруари пред сградата на Община Варна.
Пламен активно участва в гражданските протести срещу управлението, бедността, корупцията и непосилните сметки за ток.
Преди да се самозапали, той е носел плакат с искане за оставката на кмета и целия Общински съвет на Варна.
Състоянието на Пламен беше много тежко, той бе поставен в медикаментозна кома и лекарите се бориха за живота му. Във Варна и страната организираха десетки акции за кръводаряване, за да му се помогне.
Журналистът Димитър Събев, приятел на Пламен, го описа в интервю за Би Ти Ви като буден българин, който много държал на принципите си.
По думите му
постъпката на Пламен не е акт на отчаяние, а осмислен бунт,
шокирал всички.
"Коментирал е ситуацията във Варна многократно, констатирали сме, че градът върви на зле. Той изразяваше възмущение, че Бургас толкова дръпна напред, а Варна е в такъв упадък. Казвал ми е, че Кирил Йорданов е кукла, движена от ТИМ – една група, за които работят всички управници във Варна", каза още Събев.
Поклонението пред Пламен Горанов ще бъде в сряда от 11,30 ч. в църквата "Св. Петка".
Стотина запалени свещи и купища цветя са поставени пред входа на кметството
във Варна, Източна България, в памет на 36-годишния Пламен Горанов, чиято смърт след самозапалване се превърна в символ на протестите срещу корупцията на политическите елити, пише Франс прес в кореспонденция от Варна.
Около портрета на Пламен, дългокос, с ведра усмивка, алпинист и художник, чието име означава "пламък", се виждат надписи с маркер върху плочките на тротоара: "Ти запали нашата смелост и любов към свободата", "Твоята саможертва ни води към победата", "Мафията руши България". И още: "Ти си нашият Ян Палах", чешкият студент, който се самозапали през 1969 г. като протест срещу съветската окупация след потушаването на Пражката пролет.
Франс прес припомня, че Пламен Горанов опита да се самозапали на 20 февруари пред кметството във Варна, като искаше оставката на кмета Кирил Йорданов, управляващ града от 14 години, когото обвиняваше в корупция. Същия ден консервативният премиер Бойко Борисов подаде оставката на правителството, посочва Франс прес.
"Оставката на правителството не променя нищо. Необходимо е гражданското общество да може да контролира всичко - монополите, изборите, партиите, институциите", казва 25-годишният Иларион Ананиев, неофициален лидер на протестното движение.
Пламен беше голям, той прокара този път, въздиша Радостина Петрова, приятелка на покойния, седнала на земята, загледана в свещите.
"Пламен угасна, но неговият пламък остава жив", гласеше първата страница на вчерашния брой на опозиционния варненски вестник "Народно дело".
Пламен Горанов се превърна в национален символ,
показващ, че демокрацията в България, контролирана от посткомунистическата олигархия, е само привидна, заявява пред АФП Огнян Минчев, директор на Института за регионални и международни изследвания в София.
В момент, когато кметът е на път да подаде оставка, Минчев подчертава важността на гражданската мобилизация "за предотвратяване на издигането на нови марионетки начело на града".
Варна, основно българско пристанище на Черно море, е градът, от който започнаха масовите протести срещу корупцията и бедността преди повече от три седмици и където те са най-големи.
От постъпката на Пламен Горанов протестиращите носят стикери във формата на пламък. Той беше ексцентричен човек, но първи размаха пръст на тези, които възпират всеки опит за независима икономическа дейност във Варна, казва 25-годишният програмист Радослав Радев.
Холдинг, обозначаван неофициално със съкращението ТИМ, основан във Варна през 90-те години на миналия век от бивши елитни военни от флота, е сред най-влиятелните в България, показва доклад на американското посолство от 2005 г., изтекъл в "Уикилийкс".
Той посочва, че в основата на богатството му е криминална дейност. Компанията има интереси в петролната и химическата индустрия, въздушния и морския транспорт, финансите и застраховането, медиите, търговията и туризма.
Октопод като ТИМ задушава икономиката, разрушава природата и криминализира политическия живот, обобщава Огнян Минчев, който е от Варна.
Дори депутатът от Варна, член на управляващата партия ГЕРБ, Пламен Димитров признава това:
"Нищо във Варна не се случва без ТИМ"
"Кметът само изпълнява нарежданията на ТИМ. И преизбирането му беше постигано с измама", твърди Иларион Ананиев пред Франс прес.
Въпреки политическото дълголетие на кмета на Варна улиците са осеяни с дупки, а в града почти няма централно отопление.
Пускам отоплението само за няколко часа на ден, но сметката ми за ток скочи на 160 лв (80 евро), докато пенсията ми е 300 лева (150 евро), оплаква се пенсионерката Янка Петрова.
Докато жители на Варна отдаваха почит на Пламен Горанов, двама мъже скочиха от мост, като се удавиха в морето в рамките на три дни.
От началото на протестите други двама отчаяни от бедността българи се самозапалиха на 18 и 26 февруари - първият, на 26 години, почина, а вторият - на 53 години, баща на пет деца, е в тежко състояние.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!