От ноември 2010 г. до август тази година у нас са влезли 6 800 емигранти, които са нежелани.
Ако страната ни бе част от Шенген, щеше да не ги допуска в границите на Евросъюза, но след като не сме, единственото, което може да се направи е да информираме, че те са влезли, коментира министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
А иначе у нас се регистрират на година около 1600 емигранти. Те са предимно от Ирак, Сирия и Афганистан.
Вътрешният министър участва в деветата международна конференция "Сигурността в Югоизточна Европа - кризи, предизвикателства, политики". Тя се провежда традиционно в навечерието на 11 септември. Датата, на която през 2001 г. терористични атаки разрушиха Световния търговски център в Ню Йорк, част от Пентагона в Арлингтън, Вирджиния и загинаха 2749 души.
"В тази връзка влизането ни в шенгенското пространство с въздушна и морска граница - смятам, че това ще бъде доказателство затова, че България и Румъния изпълниха ангажимента си за покриване критериите за влизане в шенгенското пространство", смята българският вътрешен министър.
"Не искам да бъда на мястото на министрите на Италия и на Малта - това, което те преживяха и което понесоха като напрежение и щета", сподели той по повод потоците емигранти от арабските страни.
"Трябва да ви кажа, че съм доста по-обнадежден от решение, което ще удовлетворява България, Румъния и разбира се страните от ЕС", каза министърът в отговор на въпрос за очакванията му за решението, което ще вземе на 22 септември Съветът на министрите на вътрешните работи за присъединяването на България към Шенген.
Надеждите на министъра са резултат от разговорите, които той е провел на вчерашната конференция в Брюксел. Колкото до това дали удовлетворително би било решение, с което частично се отварят границите, Цветанов коментира, че е много важно от коя страна се гледа и се коментира тази тема. Той предполага, че във вътрешнополитически план това ще провокира някакви дебати.
В национален план обаче, за защита на страната ни, той поясни: "Разбира се, че поетапното влизане е по-приемливо в днешната ситуация, която имаме за евентуален емиграционен натиск към България от Турция".
Влизането ни на сухопътна граница на малко по-късен етап съответства на това, което ние всъщност сме планирали, посочи министърът. По думите му това ще ни помогне да не допуснем евентуално увеличаване на миграционния поток към България.
Цветанов изтъкна притесненията от миграционен натиск към България от страна на Гърция и Турция. Той каза, че около година след влизането ни в Шенген капацитетът на границата с Гърция няма да се променя и ще остане същият. Това обаче няма да се случи по отношение на границата ни с Румъния, където той ще намалее.
В момента се водят разговори за изграждане на тристранен контактен център между България, Гърция и Румъния в сградата на ГКПП Капитан Андреево.
Цветанов подчерта, че терористичните групи активно използват и методите на организираната престъпност за пране на пари. Те са предпочитани за финансирането им.
До края на годината се очаква Американската агенция за борба с наркотиците (DEA) да открие свой офис в София. Агенцията има регионални звена в Атина и Истанбул.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!