П ленумът на БСП насрочи 50-тия конгрес на партията за 9 май 2020 г., предаде Агенция "Фокус".
Най-висшият форум на партията ще се проведе в НДК.
Конгресът ще трябва да избере членове на Националния съвет на партията, както и председател и членове на Общопартийната контролна комисия. Това се налага, той като мандатът на настоящите национални партийни органи изтича. Предложенията за кандидати се правят на общинските и на районните конференции и на делегатите на Конгреса.
За първи път в историята на БСП конгресът няма да избира председателя на партията. Кой да оглави БСП ще гласуват пряко редовите социалисти в цялата страна. Това се случи след промяната в Устава на БСП, който инициира Корнелия Нинова.
Изборът на председател на БСП ще се проведе не по-късно от 120 дни преди конгреса на партията. Първият тур ще бъде на 26 април, а 3 май датата за евентуален втори тур на вътрешнопартийните избори.
По-рано днес
Тревога и съмнение за нарушения на устава изразиха част от участниците в заседанието на Националния съвет на БСП днес.
Пред журналисти преди началото на заседанието членове на Националния съвет, които имат номинации за лидерския пост, отправиха критики към начина на провеждане на вътрешнопартийния избор.
Очаква се кампанията по номинации да продължи до средата на март.
Централната избирателна комисия за пряк избор на председател на БСП трябва да обяви резултатите на 21 март. Вотът за председател на БСП ще се състои на 26 април.
Бившият лидер на партията Сергей Станишев изрази тревога от това, което чува по отношение на начина, по който се номинират кандидати от структурите на БСП в страната. Той подчерта, че тръгват на вътрешнопартийни избори с много неясни правила. Станишев заяви, че всички разумни предложения, които е трябвало да направят процесът прозрачен, са били отхвърлени без ясни мотиви. "Това, което чувам, е, че силно се използва апаратът като инструмент за натиск при номинации.
Също така видях и внесен документ от членове на Националния съвет, в който се отправят тежки упреци към избирателната комисия, която дописва правилата, променя ги, създава условия за неравнопоставеност", заяви Станишев.
Той изрази увереност, че всички тези въпроси ще бъдат поставени по време на днешното заседание.
"Голямото ми притеснение, че тръгваме към конгрес на партията без никакви политически документи. Всъщност има опасност тази надпревара да се превърне в надпревара за това кой е по-симпатичен - а не да се формулира политика", заяви Станишев.
По думите му партията в момента повече се занимава със себе си отколкото с това, което вълнува хората. "Ние като че ли сме се вгледали в пъпа си и не се занимаваме с реалния живот", коментира Станишев. Той каза, че очаква всички тези въпроси да бъдат поставени от участниците в днешното заседание.
Красимир Янков, който е член на Националния съвет заяви, че се прави опит да се опорочи изборът за нов лидер.
"Вместо да имаме силата, че активираме цялата партия, има решения, които са и противоуставни и срещу правилата, които са приети от избирателната комисия. Аз съм предложил всички решения на избирателната комисия по прекия избор да бъдат отменени като противоуставни, да бъде освободен този състав и да бъде избран нов, който да не опорочава избора", каза той.
По думите му много от решенията са проблемни. Янков заяви, че се оказва натиск да не се номинират кандидати. По думите му се променят сроковете, което е отмяна на решения на Националния съвет. "Тази изборна комисия трябва да прилага правилника, а не да го променя или дописва", коментира Янков.
Той бе категоричен, че проблемът с организацията личи и от късното заседание на Националния съвет днес. "Това заседание трябваше да бъде още след изтичането на януари месец, който е крайният срок за уточняване на числения състав на партията. Такъв състав не е уточнен, отложено е за 20 февруари това да стане ясно, което вече е нарушение на устава", коментира той.
По думите му сега не е ясно какъв е съставът на партията, който ще упражни правото си на вот на 26 април. "Ако сега се окаже, че партията е намаляла с 30-40 хиляди члена, някой трябва да носи отговорност", коментира Янков.
Весела Лечева видя в надпреварата за лидерския пост една добра възможност всеки да изложи своите идеи за управлението на БСП и на държавата. Тя бе категорична, че партията има много добри контролни органи, а жалбите се отнасят до контролните органи и съответно там ще бъдат разглеждани.
Михаил Миков, бивш лидер на партията, заяви, че ще коментира след пленума.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!