Б ившият македонски премиер Любчо Георгиевски, който има и българско гражданство, предизвика бурна полемика в Северна Македония, след като излезе с предложение за разрешаване на спора с България.
Георгиевски предупреди, че македонско-българските отношения вървят отново към задънена улица и към нова ескалация на всички равнища. Това според него може да доведе до дългогодишна омраза между двата народа и затова той предложи план за действие в пет точки за излизане от тази ситуация.
Първата точка е Република Северна Македония да даде гаранции, че няма да има никакви аспирации към Източна, тоест Пиринска Македония, и че в понятието "Северна Македония" не влиза "Източна Македония".
Георгиевски предлага също Република Северна Македония да даде гаранции, че като държава няма да подпомага и подкрепя по никакъв начин организациите, които търсят македонско малцинство в България.
Освен това той предлага българският парламент да приеме декларация, в която да заяви, че под македонска нация и език се разбират само нация и език, формирани след 1944 г.
Като четвърта точка Георгиевски се обявява за промяна на стратегията на комисията по историческите въпроси, и като пета предлага македонската страна да даде на концесия жп линията на българските железници, които да я достроят с изчислена екстра печалба.
Според Георгиевски проблемът с България може да се с признание, че цялото македонско взъраждане се опитвало да създаде общ език с българския, нова комисия да хвърли светлина върху преследването на македонски граждани с българско самосъзнание, без много детайли да се обяви, че Гоце Делчев, Григор Пърличев и други исторически личности и дати ще се празнуват съвместно.
Премиерът Зоран Заев заяви, че не може да приеме предложението на Георгиевски. "Веднага след като направи предложенията си, се обадих на Любчо Георгиевски и му казах, че становищата на правителството са съвсем различни", заяви Заев, чиято партия СДСМ е в коалиция с партията на Георгиевски ВМРО-Народна. От СДСМ заявиха, че остават на своите вече изразени становища: отворени за диалог за намиране на решение, но македонският език и македонската идентичност не са тема за разговор, нито се е разговаряло, нито в бъдеще ще се разговаря на тази тема.
Предложението на Георгиевски предизвика буря от реакции. Кметът на Куманово Максим Димитриевски поиска бившият премиер да върне македонското си гражданство, прокуратурата да започне разследване срещу него, а ВМРО-ДПМНЕ обвини Заев, че чрез Георгиевски е пуснал "пробен балон".
Демократичният съюз - партия на етническите албанци в Северна Мкедония, отхвърля като несериозни и аматьорски предложенията на Геолгиевски за решаване на спора с България, пише "Независен весник", който отбелязва в заглавие, че за Демократичния съюз предложенията на Георгиевски са "шарлатански". Предложенията на Георгиевски, особено за възникването на македонския език, са по-радикални и по-деструктивни дори от предложенията на най-закоравелите български националисти, заяви Демократичният съюз. С България нямаме обща история, нито пък основние да празнуваме общи дати и личности. Корените на македонския народ са по-дълбоки и няма да позволим на никого да ги съсече, се казва в реакцията на Демократичния съюз.
Самият Георгиевски излезе с нов пост във Фейсбук. "Чудна работа, плюещи колкото искаш! Нито един патриотичен журналист или тандем журналисти досега не ме покани, за да ме направи на парчета в публични дебати. С удоволствие бих приел и доктор по история. Ето ви, страхливци, открита покана за дуел", написа той.
Радев призова за реакция към Северна Македония
Захариева отговори на нападките на Сърбия и Северна Македония
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!