Ж ивотът е пълен с възходи и падения и всички ние се сблъскваме с предизвикателства, които трябва да преодолеем – големи или малки. Затова е важно да се научим как да разрешаваме проблемите си.
Пандемията от COVID-19 напълно промени света и ако се чувствате претоварени или под стрес, това е напълно нормална реакция. Това обаче означава, че трябва да се грижите за психичното си здраве, което е също толкова важно, колкото и физическото.
Голям брой деца и младежи се борят с тревожност, депресия, тъга и други отрицателни емоции,
а пандемията, социалната изолация и нарушеният учебен процес обостриха кризата сред подрастващите. В същото време по темата рядко се говори открито, а младите хора изпитват неудобство или срам да потърсят помощ, когато се сблъскват с предизвикателства във връзка с психичното си здраве.
Затова УНИЦЕФ България започна национална кампания в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите „Отвъд усмивките. Как си всъщност?“. Нейната цел е да повиши информираността за важността на психичното здраве, да разчупи стигмата около тази тема в обществото и да предложи решение – създаване на онлайн платформа за самостоятелна грижа за психичното здраве, която включва стратегии за справяне и устойчивост.
Ето няколко конкретни съвета, които биха помогнали в ситуации, в които сте изправени пред предизвикателства:
СЪВЕТ 1: УСПОКОЙТЕ УМА СИ
Възможно е да се чувствате безпомощни, ядосани, обезпокоени и тъжни – напълно нормално е. Когато изпитвате такива емоции, активното успокояване на ума може да ви е от полза. Опитайте да сложите едната си ръка на гърдите, а другата на челото. Вдишайте и издишайте бавно няколко пъти. Фокусирайте се върху дишането си.
Ако всички тези емоции и чувства все още обсебват съзнанието ви, представете си, че са облак пред очите ви, който бавно се носи към хоризонта и накрая изчезва отвъд него. По-лесно е да разрешите ефективно проблемите си, когато се чувствате по-спокойни.
СЪВЕТ 2: НЕ ТЪРСЕТЕ ВИНАТА
Когато се случи нещо неприятно, често първата ни мисъл е фокусирана върху вината: Всичко съсипах. Тя ме накара да го направя. Той започна пръв. Нищо не мога да направя. Ти никога не ме слушаш. Те не ме разбират. Фокусът върху „Кой е виновен?“ няма да ви помогне да се справите с проблемите и вероятно просто ще се почувствате по-зле. Вместо това опитайте да се фокусирате върху това, което можете да контролирате и върху което можете да влияете, за да го подобрите. Помислете какво трябва да се промени, какво можете да направите и от каква помощ се нуждаете. Много по-силни и жилави сте, отколкото си мислите.
СЪВЕТ 3: ДОБРЕ АНАЛИЗИРАЙТЕ ПРОБЛЕМА
Задаването на въпроси може да ви помогне да разберете проблема по-добре. Защо това е проблем? Защо се случи? Защо е толкова важно за вас? Кого засяга? Какво мислите, че може да се случи? Какво ви разстройва?
СЪВЕТ 4: НАПРАВЕТЕ СПИСЪК С РЕШЕНИЯ И ГИ ИЗПРОБВАЙТЕ
Помислете за проблема, пред който сте изправени. След това се опитайте да измислите възможно най-много начини за преодоляването му и ги запишете на лист хартия, ако това би ви помогнало. Идеите ви за решение може да са всякакви – от практични до нереалистични. Обмислете положителните и отрицателните последици от всяко решение и кои идеи би ви било най-лесно да изпробвате. Опитайте най-доброто решение. След това анализирайте какво се е получило добре и какво – зле. Понякога ще се налага да изпробвате повече от едно решение. Съществена част от процеса по разрешаване на проблеми е да се научите да се адаптирате към решението си и да опитвате отново.
СЪВЕТ 5: РАЗПОЗНАВАЙТЕ КОГА Е ВРЕМЕ ДА ПОТЪРСИТЕ ПОМОЩ
Ако почувствате, че сте безсилни или в безизходица, знайте, че това е сигнал и е време да потърсите помощ от човек, на когото имате доверие, или от професионалист. Някои от предупредителните сигнали, че вероятно е време да потърсите помощ, са:
- Не можете да спите нощем или заспивате, но се будите често
- Усещате, че силите и/или мотивацията ви намаляват
- Хранителните ви навици са се променили: загубили сте апетит или пък не можете да спрете да ядете
- Непрестанно изпитвате притеснение, стрес и безпокойство
- Използвате алкохол и наркотици, за да се справите с положението
- Често имате панически атаки. Възможно е да имате усещането, че се задушавате или сърцето ви ще изскочи, и колкото и да се опитвате, не можете да се успокоите
- Чувствате, че вече не си заслужава да живеете, и ви сполетяват мисли за самонараняване или самоубийство или пък ви се иска да заспите и повече да не се събудите
- Подложени сте на насилие и тормоз
Ако се чувствате така, важно е да получите допълнителна подкрепа от специалисти на местните здравни, социални и обществени услуги, дори ако ви е трудно да говорите за проблема.
Ако не желаете напълно да разкриете чувствата или преживяванията си, не сте длъжни да го правите – важно е само съответното лице да знае, че се опитвате да получите достъп до подкрепа за здравето и благосъстоянието си, за да може да ви помогне да я получите. Можете например да споделите само толкова информация, колкото е достатъчно за съответното лице да разбере какви точно са нуждите ви.
Ако смятате, че вече не си струва да живеете, или сте подложени на физическо насилие, е особено важно да получите помощ възможно най-скоро, за да опазите себе си.
Насоките са разработени Референтната група за подкрепа на психичното здраве и психосоциална подкрепа на Междуведомствения постоянен комитет, в която се включват агенции на ООН, НПО, университети (Inter-agency Standing Committee Mental Health and Psychosocial Support Reference Group).
Повече за кампанията на УНИЦЕФ в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите в България „Отвъд усмивките. Как си всъщност?” и как заедно можем да помогнем на тийнейджъри и младежи да се справят със стреса, тревожността и депресията в условията на пандемия можете да научите на сайта на УНИЦЕФ.
Подкрепете УНИЦЕФ да създаде онлайн платформа за детско и младежко психично здраве, като станете БЛАГОДЕТЕЛ с месечни дарения от 5 лв. към УНИЦЕФ. Изпратете СМС с цифра 5 на 1021 или дарявайте онлайн на dari.unicef.bg. Основен медиен партньор на кампанията е Нова Броудкастинг Груп и Нетинфо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!