П ет са вече случаите на морбили в България. Това съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести пред "Здравей, България" по NOVA.
„Вторият случай на 3-годишното дете се потвърди вчера в Националната референтна лаборатория. Вчера излезе резултата – положителен е . Това е детето, което е в Инфекциозна болница. Не коментирам защо не е ваксинирано. Освен това вчера в Референтната лаборатория бяха доказани три случая на деца между 1 и 2-годишна възраст с морбили. Те в момента лежат в отделението в болницата на Гоце Делчев", коментира проф. Тодор Кантарджиев.
И трите деца са от малките населени места около град Гоце Делчев.
Другите два случая са на деца, които са на 3-4 месеца.
"Днес следобед РЗИ-Благоевград докладва за установени 12 контактни лица – деца между 5-месечна и 9-годишна възраст, чиято клинична картина съответства на заболяването, от общо 145 издирени контактни лица. Лабораторните резултати на тези 12 пациента се очаква да бъдат готови утре в късния следобед, но и на този етап медицинските специалисти са на мнение, че става въпрос за морбили“, съобщи на брифинг д-р Радосвета Филипова, държавен експерт в дирекция „Здравен контрол“ в МЗ.
„Морбилито е най-опасно за най-малките преди те да бъдат ваксинирани на 13 месеца. Тези деца, които са техни братчета и сестричета имат антитела в кръвта си, вчера доказахме това в Референтна лаборатория. Тези антитела са дадени от майката през плацентата”, каза проф. Кантарджиев.
Той обясни, че когато майката е ваксинирана и има антитела за някоя инфекция, тя ги предава в три пъти по-голямо количество на новороденото. Това са антителата, които пазят детето през първата година на неговия живот.
„В момента стискаме палци тези антитела от майката да са достатъчни и децата да не се изприщят”, каза още проф. Кантарджиев.
Кантарджиев призова личните лекари да положат повече усилия за информиране на родителите за опасността от болестта.
По думите му има няколко неща, които е необходимо да се направят.
„Първо всички лични лекари да си направят една хубава сметка – деца, които не са ваксинирани, защото тези, които са над 1-годишна възраст трябва да са ваксинирани, веднага да бъдат ваксинирани. Второ – да се мобилизират т.нар. „здравни медиатори” – това са 150 образовани човека от ромски произход, които правят връзката между здравните и други власти и местно о население. На майките от ромски произход като се каже, че в Румъния по-миналата година имаме 60 умрели деца, които не са ваксинирани – отиват и си ваксинират децата”, коментира проф. Тодор Кантарджиев.
Той припомни, че през 2010г. - 2011г. в България е имало множество случаи на заболели деца, въпреки огромния ресурс, който тогава е похарчила държавата.
„Най-опасно е за неваксинираните деца, които са по-малки от 1-годишна възраст. Опасно е за малките деца, които са неваксинирани и са над 1-годишна възраст. За възрастните не е толкова опасна тази инфекция”, кометира още проф. Кантарджиев.
Инкубационният период на повечето такива вирусни болести е до 3 седмици. „Не е опасно ако детето е в контакт със заразен, ваксинира се и изприщи от заболяването – не е опасно”, каза още проф. Тодор Кантарджиев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!