"Пет минути София" е документална поредица за събития, личности, легенди и артефакти от историята и културата на древния град. София - културна столица на Европа е темата, върху която се фокусират кратките разкази.
Филмовите малки серии срещат съвремието с изкуството на древните траки, с инфраструктурните проекти на римляните, с уменията в живопистта и художествени занаяти на древните българи, с разрушенията и градежите на мюсюлманите, с борбите и съжителството на религиите, със стремежите и усилията на новите българи да построят своята столица взимайки най-доброто от артистичния и духовен свят на Европа.
Динамичното представяне на истории, снимки, архивни кадри, комикси, рисунки, анимации и колажи доближава малките филмчета до интернет изказа и провокира зрителя да сътвори своята пет минутна история.
София е мястото, където ако се заредим с познание и знаем къде да гледаме можем да почувстваме осем хиляди години емоции.
През 2012 г. екипът на "5 минути София" създаде първите 11 епизода от поредицата. В подготовка за реализация през 2013 са още десет кратки филми.
Епизодите се излъчват всяка неделя сутрин в предаването на БНТ - "Отблизо с Мира Добрева" и представянето им ще продължи до началото на март.
Кратките филмчета ще бъдат качени и във VBOX7, като всяка седмица ще бъде добавян по два епизода. Ще можете да ги видите и във Vesti.bg.
Епизодите:
- Слатинската Венера - първите заселници 6000 пр. Христа.
Колко вълнуващо е само дори да си представи човек, че преди хилядолетия, място на което днес е София е било девствено и неподправено. Минералните извори, плодородното поле и планините покрити с вековни гори и благоприятното географско разположение са причина да се зароди тук живот. Тук е открита и тя - Слатинската Венера.
- Банкя - извор на живот
Лековитите минерални извори с температура на водата около 36-37 градуса превръщат Банкя в една от най-привлекателните дестинации за балнеолечение в България. Минералната вода там се отнася към слабоминерализираните, азотни термални води. Тя е мека, с приятен вкус, подходяща за ежедневна употреба. Тя е дала и името на Банкя, което означава "Малка баня" и идва от старото римско название "Балнеум" - баня.
- Император Константин Велики "Сердика е моят Рим!" - Амфитеатъра
"Сердика е моят Рим!" Така възкликва римският император Константин Велики, онемял пред красивия град. Сердика достига голям разцвет по време на неговото управление, след като римската империя се разделя на Източна и Западна. Тук на това място се е разпростирало светилището на много почитаните в Сердика богове на здравето и медицината - Асклепий и Хигия. Построена е Арената на София.
- Севастократор Калоян и Боянската черква
В пределите на Втората българска държава градът става известен като "един от най-славните и забележителни градове в европейските предели". По време на Второто българско царство се създава книжовна школа. Тук се кръстосвали и пътищата на монаси и книжовници. Севастократор става ктитор на един от най-големите шедьоври на средновековна България - Боянската черква.
- Свети седмочисленици. Храмът на изпълнените обещания
Това е една необикновенна църква.Построена е като джамия върху останките на православен храм посветен на св. Иван Рилски. Нейното изграждане в Средновековието е едно изпълнено обещание на султан Сюлейман Великолепни. Преустроена е кръстена на светите братя Кирил и Методи и техните ученици Климент, Сава, Наум, Горазд и Ангеларий, защото тяхно е най-голямото изпълнено обещание - да бъде преведено Божието слово на български език.
- Жълтите павета - мистерията на производството
Символът, който отличава самата сърцевина на София са жълтите павета. Те се превръщат в белег на административения, историческия и културен център на града. Според легендата, жълтите павета са подарък по случай сватбата на цар Фердинад. Те преживяват войни, бедствия, земетресения, танкове, обсади, бомбардировки и дори колекционери на сувенири.
- Спасяването на българските евреи. Провалът на Гестапо
Според плана на Гестапо първата група евреи от България трябва да бъде депортирана през март 1943 г. В прецизната организация на нацистите не са предвидени действията на няколко смели мъже, подкрепени от цялото българско общество. Спасяването на 40 хил. български евреи е един от големите триумфи на толерантността и цивилизованото мислене, които историята помни.
Една от най-емблематичните сгради на столицата. Националният дворец на културата е открит на 31 март 1981 - годината, през която българската държава чества 1300 години от създаването си. Дворецът е изграден по предложение на дъщерята на тогавашния партиен лидер Тодор Живков - Людмила - за по-малко от 4 години, макар че планът за построяването е бил за 12 години. На сцените на Двореца са се изявявали най-известните съвременни творци от целия свят и се превръща в едно от най-големите културни средища.
- Сбърнати мечти - Метрото на София
Първите проучвания и планове за строителство на подземен транспорт в София са осъществени в края на 60-те години на XX век. Бързо нарастващото население на София налага необходимост от ефективен обществен транспорт. Макар и открито 135 години след първото в света, метрото на София може да бъде наречено една от "сбъднатите мечти" на столицата.
Сердика, Улпия Сердика, Средец, Триадица, София. Дали днешната Българска столица е кръстена на църквата "Св.София", построена на най-високото място в стария град, или на светата мъченица София и трите и дъщери Вяра, Надежда и Любов умрели за Христовата вяра, или всички те носят името на едно велико нещо?
- Историята на София - 8000 години
София е съхранила безброй свидетелства за исторически превратности и съдбовни катаклизми. Земетресенията, ужасяващите бомбардировки от годините на Втората световна война и социалистическитe разбирания за градоустройствен план са оставили следи по днешния облик на столицата. Но след всички погроми и градежи - човешки и природни - София продължава да е на своето място. Запазил очертанията си в мъглата на времето градът продължава да е жив заради хората, които го населяват и променят вече осем хиляди години.
Създателите на поредицата
Идеята за проекта "5 минути София" се заражда в мислите и представите на един софиянец - актьора, продуцент и режисьор Камен Воденичаров. Той е двигателят, мозъкът на поредицата. Практическият реализатор и душата на малките серии става друг човек роден в София - аниматорът, режисьорът и постпродукционният специалист Мишо Ланджев.
Двамата са състуденти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов"от златните години на бурното развитие на медиите, независимите нови продукции и компании непосредствено след падането на Берлинската стена. Двамата са от създателите на първото независимо студентско предаване "Ку-ку" в българския телевизионен ефир.
С написването на сценариите и събирането на огромната по обем информация се заемат младите сценаристи Таня Илчева, Светла Стайкова и Станислав Пенев.
Опитът и класата в кратката форма на повествованието идват с включването в екипа на Георги Милков един от най-добрите журналисти в България.
Прецизността и точността на фактите и легендите екипът дължи на консултанта на проекта главния експер в Музея за история на София Марияна Маринова.
Зад камерата застава Радослав Георгиев - Багера. Привлечени са още трима оператори Николай Илиев, Борислав Христов и Юлиан Рачев.
С 3D анимациите на антична и средновековна Сердика се заема група от шестима аниматори от една от най-добрите филмови къщи в страната - Мирамар филм.
Музиката създават певеца и композитор Любо Киров, руските композитори Константин Савин и Тихомир Гаврилов и български лейбъл за елактронна музика.
Кастинг директорът Милен Николов организира филмовите възстановки, в които се включват актьори, статисти и специалисти в отделни области. Архивните кадри поредицата дължи на сътрудничеството с Българската национална филмотека и Българската национална телевизия.
"5 минити София" е реализиран благодарение на усилията на повече от 49 души екип и личната подкрепа на приятели и съмишленици.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!