Г радовете приличат на хората – те растат, стареят и често губят някогашната си красота. Въпреки хубавото си мото „Расте, но не старее”, София не е изключение. В бурните десетилетия след Освобождението, а също така и покрай Първата и Втората световна война, българската столица се променя значително – тя се сдобива с подчертано европейски дух… който започва да губи стъпка по стъпка след 1945, а дори още по-силно – след 1989.
5 любопитни факта за София, които може би не знаете
Ето пет красиви сгради и монументи, които днес няма как да видим в пълния им блясък:
Прошековата фабрика
Наричана официално „пивоварна Братя Прошекови”, това била не само първата пивоварна в България, но и една от най-емблематичните сгради в центъра на София.
Фабриката е и само част от приноса на чешките братя за развитието на града – с техните имена са свързани както идейно, така и чисто финансово Орлов мост, Лъвов мост и паметника на Апостола на свободата Васил Левски. Уви, днес пивоварната вече не съществува, а на нейно място на улица "Сан Стефано" е издигната модерна, но съмнителна като естетика сграда.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ВСИЧКИ ТЕЗИ МЕСТА В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Фениксът на София
Той бил кацнал, разперил гордо криле, на най-правилното възможно място – сградата на застрахователна компания Български Феникс, издигната по проект на фамозните Георги Апостолов, Георги Фингов и Димо Ничев.
Днес сградата продължава да си е на мястото (залепена за Министерски съвет), но митичната птица е изчезнала.
Царският дворец
http://www.lostbulgaria.com/
Някогашният османски конак, а по-късно обител на българските монарси, днес все още съществува. Но, уви, в осакатен вид, лишаващ го до голяма степен от някогашната красота и внушителност. Комунистическият режим премахва цялата ограда, както и множество от пищните декорации вътре в сградата.
Църквата "Св. Спас"
Една от най-високите и красиви църкви в София някога се е издигала на мястото на днешната централа на Булбанк. Храмът е строен още през 13-14 век, значително разширен през 1881 и… частично разрушен при съюзническите бомбардировки на града през 1944. В началото на 80-те съдбата му е решена и е съборен изцяло.
Паметникът на загиналите от Първи и Шести пехотен полк
Откритият през 1934 монумент в прослава на загиналите по време на Балканската война войници от Първи и Шести пехотен полк бил разположен до (на практика опрян в) казармени помещения, намиращи се на мястото на изградения по-късно монумент "1300 години България".
Частично унищожен от бомбардировките, а по-късно напълно премахнат при строежа на НДК, днес паметникът не може да бъде видян, но е прието решение за неговото възстановяване. Дано се случи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!