П ет кабелни оператора в различни градове на страната са разпространявали нелегално общо 60 телевизионни програми, стана ясно по време на брифинг на прокуратурата след специализираната операция в различни градове от страната, предаде агенция БГНЕС.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова уточни, че
за момента няма задържани собственици на кабелни оператори.
Единствено е арестуван един IT специалист от Дупница, който е пречел на разследващите да си вършат работата по време на обиските.
ГДБОП и жандармерия срещу пиратството - претърсват кабелни оператори
По данни на държавното обвинение при акциите в Бургас, Кърджали, Кюстендил, Петрич, Сандански, Дупница и Благоевград са установени и 70 000 потребители в „сивия“ сектор, чрез които кабелните оператори са укривали и данъци. Румяна Арнаудова уточни, че в работата са се включили общо 8 екипа, в които участие са взели служители на ГДБОП и Европол, НАП и Комисията за регулиране на съобщенията.
Според събраната информация само за последните два месеца, заради разпространението на телевизионни програми без уредени авторски права, на
три български телевизии – bTV, Нова телевизия и HBO, са им нанесени щети в размер на около 10 млн. лв. само за два месеца.
От своя страна ръководителят на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП Явор Колев подчерта, че операцията продължава и към този момент, а при обиските се иззема голямо количество техника, което да послужи са доказателство за извършване на престъпленията.
Междувременно сдружението на кабелните оператори излезе с позиция по казуса. Ето какво се казва в декларация на Националното сдружение на кабелните оператори „Клуб 2000“.
Репресиите срещу кабелните оператори започнаха.
На 13.06.2019 г. след „ювелирна“ акция на ГДБОП, за която ние знаехме от преди два месеца, включително от кого е поръчана, беше иззета цялата техника на наши членове и колеги в Бургас, Кърджали, Кюстендил, Дупница, Гоце Делчев, Сандански и още десетки населени места, където се разпространяваха стотици програми под предлог, че има неуредени авторски права само за 1-2 от тях.
Това довежда до нарушение на всички надлежно сключени договори с ТВ програми спирайки излъчването им. В резултат дейността на кабелните оператори там беше насилствено преустановена и всичко това под благовидния предлог за борба с пиратството.
Всъщност се преследваха корпоративни интереси на организации, които целят ликвидиране на конкуренти и разчистване на пазари,
използвайки държавни органи и структури, които от своя страна в старанието си многократно превишават правата си.
Големите потърпевши от тази „ювелирна“ акция обаче се оказаха обикновените хора в посочените населени места, които останаха през 21-век в страна - членка на ЕС без телевизия и интернет. Това е изключително тежко посегателство върху гражданските им права, защото правото да получаваш и разпространяваш информация е основно човешко право, съгласно редица европейски конвенции, заявяват от сдружението.
Спирането на интернет блокира дейността на редица общини и банки, особено в Югозападна, Централна Южна България и Бургас, бизнесът е парализиран, а граждани се самоорганизират за протести.
„Ювелирната“ акция има и още една тежка последица –
преустановена беше дейността на местните телевизии „Рила“, „Канал 0“ и „Източни Родопи ТВ, която излъчва за регионите на Кюстендил и Дупница, а журналистите не са били допуснати до работните си места.
Т. е. затворена беше цяла една медия. И после се питаме защо България трайно се е ориентирала към последните места по свобода на словото в света, далеч зад повечето африкански държави, което срам за страна - членка на ЕС.
Предстои лавина от дела срещу България в Европейския съд в Страсбург и лицата, които инспирираха и допуснаха тази срамна „ювелирна“ акция следва да поемат своята отговорност. Кабелните оператори, законно работещи от десетки години сме потресени от безскрупулните действия на поръчителите и организаторите на тази кампания!
Темата коментира и преподавателят по административно право Иван Тодоров. В ефира на „Здравей, България” по NOVA той заяви, че
проблемът не е в зрителя.
„Той си плаща и гледа телевизия. Зрителят обаче трябва да е по-внимателен и да изисква касова бележка. В този случай кабелният оператор не може да крие броя на абонатите си.
Кабелните оператори правят много просто нещо. Тези, които се намират в малките населени места, не декларират нищо и не се отчитат абонати. Не се плащат и данъци. Големите оператори в по-големите градове няма как да не плащат, но е могат да крият броят на гражданите, които получават сигнал”, каза още Тодоров.
По думите му крайните потърпевши са гражданите:
„Има голяма вреда за самите граждани,
защото когато кабелните оператори не плащат на телевизиите за съдържанието, телевизиите не получават необходимите парични средства и така не могат да инвестират достатъчно за авторски права. Т.е. не могат да създават достатъчно съдържание”.
Според него проблемът е в световен мащаб. „Не се плаща за съдържанието, съответно то започна да губи качеството си. Ако държавите не създадат ефективен административен механизъм, за да се установяват тези измами, нещата няма да се променят”, поясни Тодоров.
Целия разговор чуйте във видеото:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!