Н ационален протест пред Съдебната палата в София в понеделник (31 юли) заради случая с обезобразеното момиче от Стара Загора и реакцията след него.

Мирни шествия в подкрепа на пострадалата ще се проведат в още няколко града у нас.

Двама са вече арестуваните по случая с обезобразеното 18-годишно момиче

Такова се очаква в Бургас на 31 юли. Шествието е организирано от "Зонта клуб" - Бургас, "Тийн Буум Фест" и местната Организация за закрила на българските граждани. В същия ден демонстрации ще има и в други градове на страната. Сборният пункт в Бургас ще бъде пред сградата на Съдебната палата от 18:00 часа. Шествието ще премине през главната улица "Александровска" и ще стигне до пл. "Атанас Сиреков". 

"В подкрепа на пострадалото момиче от Стара Загора се събираме на мирно шествие, за да покажем нашата обществена реакция и несъгласието с това, което се случва в една „правова държава“, пишат организаторите във фейсбук. Те посочват, че е необходима реформа в законите, за да се гарантира, че жертвите ще бъдат по-малко и закриляни, а насилниците ще бъдат наказвани.

"Зонта клуб - Бургас" се противопоставя на това мълчание и се присъединява към Националното шествие, което ще се проведе в повечето областни градове в България, като апелира за повече подкрепа и гражданска позиция от гражданите на град Бургас. "Нека всеки да се присъедини към мирното шествие, за да покажем повече единство срещу насилието и безхаберието на институциите", написаха от организацията в съобщение до медиите.

Моника Маринова, заплашена в социалните мрежи заради момичето от Стара Загора: Страхувам се за живота си

Кметът на Бургас Димитър Николов също заяви във фейсбук, че и той ще се включи в шествието.

"Няма нормален човек, който да не е съпричастен с болката на момичето, малтретирано по брутален начин от един мускулест садист. Няма родител, чието сърце да не се е свило от болка и гняв! Насилието над жени продължава да бъде ежедневие в България. Издевателствата над по-слабите добива ужасяващи размери. Ненавиждам бруталната агресия във всичките ѝ измерения - на улицата, в училищата, в семействата, във взаимоотношенията. Като човек и баща ще се присъединя към шествието, защото никой не заслужава да бъде смазван нито физически, нито психически, нито заради усещането за липса на справедливост. Ще бъда там", написа кметът на община Бургас Димитър Николов. 

"400 шева по-късно": Задържаха сочения за извършител на бруталното нападение

В Добрич също ще се проведе мирно шествиe в понеделник. То се организира от Камелия Тодорова и Преслав Нейчев. 

Сборният пункт ще бъде пред сградата на Съдебната палата от 18:00 часа. Шествието ще премине през булевард "25-и септември" покрай клуб "Ейнджъл" и хотел "Добруджа" и ще спре пред сградата на Областната администрация. 

"Исканията ни са за справедлив процес за 18-годишната Д. М. от Стара Загора. Да бъде преразгледано нивото на телесно увреждане и налагането на такова, отговарящо на нараняванията на жертвата. Да се въведат адекватни мерки срещу извършителите на домашно насилие. Да бъде въведена превантивна работа както с потенциални жертви, така и с потенциални извършители, както и повече образование и култура, вместо деградация", казват организаторите. 

Те посочват още, че гражданското общество не трябва да премълчава този огромен проблем. "Ние заставаме в подкрепа на жертвите на домашно насилие и ще излезем по улиците на Добрич, за да покажем нашата солидарност и да призовем за справедлив процес", посочват още Преслав Нейчев и Камелия Тодорова.

Вчера министърът на правосъдието Атанас Славов призова разследващите за пълно и обективно разследване на случая с малтретираното момиче от Стара Загора, а по-рано днес, по искане на районната прокуратура в Стара Загора, полицията в града задържа повторно обвинения Г. Г. за 72 часа, съобщиха от държавното обвинение.

В понеделник демонстрации се очакват и в други градове на страната.

Случаят "400 шева": Повдигнаха обвинение и за закана за убийство срещу сочения за нападател

Прокуратурата: Обявяваме нулева толерантност към всички случаи на насилие и хулигански прояви

Йорданова за момичето с 400 шева: Прокуратурата е имала достатъчно време да обследва случая по-адекватно

"400 шева": Пуснаха на свобода мъжа, обезобразил приятелката си

Отстраниха от работа служител, подкрепил насилника на момичето от Стара Загора

Екип от прокурори ще работи по случая с малтретираното момиче от Стара Загора

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 1 минута

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 59 минути

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 4 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 4 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 5 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 5 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 5 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 5 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 5 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 5 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 5 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 6 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 6 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 6 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар

<p>&quot;Съкрушителни доказателства за руски военни престъпления&quot;</p>

Калас: Съкрушителни доказателства за руски военни престъпления

Свят Преди 6 часа

Готвят трибунал за агресията на Русия

Разбивач на кодове от Втората световна война почина на 101 години

Разбивач на кодове от Втората световна война почина на 101 години

Свят Преди 6 часа

Шарлот „Бети“ Уеб е била сред 2200 души от 203 страни, поканени на коронацията на крал Чарлз III