37-годишен мъж отказа да бъде лекуван с поставяне на стент след остър инфаркт и издъхна два часа, след като напусна болницата, съобщи доц. Юлия Джоргова от дружеството по инвазивна кардиолгия за bolenzdrav.com.
Още няколко души са отказали тази терапия заради създалото се недоверие на пациенти към метода коронарография, след като през лятото бе огласен случаят с 42-годишния Милко Михалев от Провадия.
Коронарографията е основен диагностичен метод, при който се визуализират кръвоносните съдове на сърцето чрез впръскване на контрастна материя. Предимство на метода е, че позволява в определени случаи, заедно с диагностиката да се осъществи и лечение. При прекаран инфаркт се поставя стент - малка пружинка в артерията, която разширява кръвоносния съд и спасява пациента.
Няма по-добър метод за лечение на остър инфаркт на миокарда от този на инвазивната кардиология, уверява доц. Джоргова.
Тя цитира данни от европейски проучвания, според които прилагането му намалява смъртността три пъти.
Ако на пациента не е приложено никакво лечение, смъртността е 18%. Постави ли се стент, пада до 6%.
Основен проблем у нас е, че 63% от хората с остър инфаркт стигат прекалено късно в специализираните лечебни заведения, изтъкна кардиоложката. Така те не получават дори смятания вече за стар метод на лечение с медикаменти.
Според доц. Джоргова причината е в хаоса на организацията по транспортирането им. По нормативни документи пациенти с остър инфаркт трябва да се карат не в най-близката болница, а там, където прилагат методите на инвазивната кардиология. Това на практика обаче не ставало.
Понякога пациентите попадали първо в обикновена кардиология или пък реанимация и така се губели ценни часове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!