К лючови стъпки в няколко направления за реализацията на интерконектора България - Сърбия бяха направени през последните дни, съобщиха от "Булгартрансгаз" ЕАД.
Управляващият орган на Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) на 30 септември 2020 г. е одобрил отпускането на близо 5,5 млн. лева за завършване на подготвителните дейности до получаване на разрешение за строеж за българския участък на Междусистемната газова връзка между България и Сърбия (IBS).
На 06.10.2020 г. предстои сключването на административен договор между "Булгартрансгаз" ЕАД, в качеството му на бенефициент и Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" - в качеството й на Управляващ орган на програмата.
Финансовата подкрепа от ОПИК е насочена за завършване на подготвителни дейности до получаване на разрешение за строеж на интерконектора: довършване на теренни археологически проучвания, извършване на изменение, съгласуване и одобрение на ПУП-ПП, изработване, съгласуване и одобряване на инвестиционен проект във фаза технически проект, извършване на оценка на съответствие на техническия проект, придобиване на вещни права и учредяване на сервитут, уточниха от дружеството.
На 01 октомври представителите на държавите членки са приели предложението на ЕК да се инвестира близо 1 млрд. евро за реализацията на ключови енергийни инфраструктурни проекти.
Близо 28 млн. евро от тези средства ще бъдат отпуснати за строителството на българският участък на междусистемната газова връзка България и Сърбия (IBS),
като проектът е единственият от газовия сектор, за който са отделени средства. Решението предвижда общо 10 проекта да бъдат финансирани с европейски средства, а едва за 4 от тях ще бъдат предоставени средства за строителство, единият от които е IBS.
Предстои сключването на Споразумение за безвъзмездно финансиране между "Булгартрансгаз" ЕАД, в качеството му на бенефициент и Изпълнителна агенция Иновации и мрежи (INEA) след решение на Европейската комисия /ЕК/.
Същевременно, на 01 октомври 2020 г., е бил подписан и договор за безвъзмездно прехвърляне на активи по проекта на стойност близо 3,7 млн. лева от Министерство на енергетиката на "Булгартрансгаз" ЕАД. Така дружеството ще може да продължи реализацията на проекта на първо място с актуализация на проектната документация с цел получаване на разрешение за строеж и в последствие стартиране на строителните дейности.
Газовата връзка България-Сърбия (IBS) ще свърже газопреносните системи на двете страни в района на град Димитровград. На територията на Република България участъкът е с дължина около 62 км. с начало в района на Нови Искър. Проектът предвижда изпълнението на доставки на материали, строителство и съпътстващи строителството услуги. Цялостният проект включва, освен линейната част на интерконектора, и технологични съоръжения - газоизмервателна станция, кранови възли и очистни съоръжения, се посочва още в съобщението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!