В рамките на два дни бяха събрани и предадени за обезвреждане 22,8 тона пестициди, които бяха открити край гр. Койнаре и с. Радомирци, община Червен бряг, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите /МОСВ/.
Загробените негодни за употреба препарати за растителна защита /ПРЗ/ бяха разкрити на 4 август при съвместна проверка на служители на МОСВ и Върховна административна прокуратура /ВАП/ в присъствието на министър Емил Димитров и заместник-главния прокурор Десислава Пиронева. Това стана след разпореждане на Върховна административна прокуратура за проверки относно нерегламентирано съхранение на негодни за употреба препарати за растителна защита. ВАП разпореди проверката след журналистическо разследване на Васил Иванов от NOVA.
Емил Димитров: Опасните пестициди ще бъдат унищожени в чужбина
При разкриване на обекта край гр. Койнаре са извадени 16 986 тона негодни за употреба ПРЗ. Те са били изнесени от обекта, намиращ се в местноста "Дола", на площадката на бивше летище край гр. Койнаре, опаковани са в биг бег чували и извозени към площадки с разрешително за работа с опасни вещества. На територията край с. Радомирци, местноста "Мерата", са разкрити, извадени, опаковани и извозени 5818 тона негодни за употреба ПРЗ.
Разкриването, преопаковането, транспортирането и обезвреждането на 22,8-те тона пестициди от двете населени места в община Червен бряг ще бъде извършвано незабавно с цел спешно прекратяване на въздействието върху околната среда. То ще стане по идентични правила с тези на швейцарската програма. Крайното обезвреждане ще се извършва в лицензирани съоръжения с многогодишен опит в държави членки на ЕС.
Биотероризъм или как земеделци тровят храната ни
Акцията в Червен бряг е била извършена от специализирана фирма, при стриктно спазване на правилата за работа, прилагани при изпълнение на същите дейности по Швейцарската програма, по която МОСВ има опит и по която през последните четири години, са обезвредени около 4000 тона пестициди от 70 склада в цялата страна. След изваждането пестицидите се преместват на площадка, която има разрешение за работа с опасни вещества. В склада те ще престоят защитени, преопаковани в съответни бидони, до изпращането им в лицензирани съоръжения за изгаряне с дългогодишен опит, във Франция, Белгия, Швейцария, Дания, след надлежно проведена процедура по нотифициране и получено съгласие. Тези държави са приемали пестицидите обезвредени в изпълнение на Българо-швейцарската програма.
МОСВ извършва проверки на територията на цялата страна за загробени и в критично състояние хранилища за пестициди. Като критични се определят обектите, които са в близост до водоизточници, създават опасност от замърсяване на природата, не са охраняеми и са с лесен достъп за хора, които биха могли да злоупотребят. Проблемите със залежалите пестициди датират от 1990 г. насам и са в резултат на ликвидиране на бившите ТКЗС и АПК.
Средствата за обезвреждането на първите обекти ще бъдат осигурени от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда и МОСВ, които са били заделени за други дейности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!