Т рима министри и представители на 21 български фирми придружават премиера Пламен Орешарски по време на официалното му посещение във Виетнам. След срещите с президента, министър-председателя и председателя на Националното събрание в Ханой, днес министър-председателят отпътува за четвъртия по големина виетнамски град Дананг, където откри българо-виетнамски бизнесфорум, предаде за "Вести.бг" Константин Вълков, пратеник на "Дарик радио" във Виетнам.
По време на откриването премиерът заяви: “България отдава голямо значение на развитието и задълбочаване на отношенията си със социалистическа република Виетнам. Свидетелства за това са регулярните срещи на високо и най-високо равнище, както и двустранните бизнес форуми като днешния. До началото на 90-те години Виетнам е основният външнотърговски партньор на България в региона. След период на по-ограничени търговски и икономически отношения се наблюдава осезаемо активизиране на взаимната търговия между България и Виетнам, която през 2008 година достигна своя пик с взаимен стокообмен от близо 100 милиона щатски долара.”
Във форума участват представители на 21 български фирми, които работят в сферите на асемблирането на компютри, енергетиката, консултантските услуги, архитектурата и строителството, хранително-вкусовата промишленост, туризма, винопроизводството. Сред тях са “Приста Ойл”, “Карат Електроникс”, “Екса”, “Демакс Холограми”, “Премиер турс”, “Винзавод Асеновград”, “Оптикс”, “Арсенал”, “Риск Инженеринг”.
Евгений Иванов, изпълнителен директор на агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия, е оптимист, че българските компании ще успеят да сключат договори още след приключване на форума. На въпрос на "Дарик" защо България гледа толкова усилено точно към Виетнам, Евгений Иванов отговори: “Защото това е една икономика, която в последните 7-8 години непрестанно се развива напред. Знаете, че тя всъщност възпроизвежда китайския модел, но бих казал с по-висока степен на свобода по отношение на бизнеса. Пазарът сам по себе си е атрактивен, повече от 90 милиона души население. България също е атрактивна страна за инвестиции, намираме се на много стратегическо място, включително и с финансовата стабилност. Мога да кажа като вариант от конкретните разговори, които се проведоха, става въпрос за инвестиционни намерения на виетнамски инвеститори в България по посока на закупуване на земи.”
Амбицията на България е страната ни да бъде представена и като потенциална инвестиционна и туристическа дестинация.
Българо-виетнамският форум се провежда в град Дананг, който е търговски и образователен хъб на централен Виетнам. По време на виетнамската война е известен с най-голямата военновъздушна база на САЩ. В определени дни трафикът бил толкова натоварен, че се регистрирали по над 2500 излитания и кацания. Базата придобива печална известност заради складирането на диоксин, който американските части изсипвали върху тези части на страната. Химикалът причинява опадане листата на дърветата, поради което се използвал за разкриване на виетнамските части. Впоследствие се оказва, че той причинява редица болести, а заразените региони се детоксикират трудно. Освен, че е известен с чудесна пясъчна ивица и наличието на някои отлични петзвездни курорти, Дананг продължава да присъства в новините и с усилията за пълно изчистване от диоксин, което се осъществява и със сериозна международна финансова помощ.
В последния ден от официалното посещение на премиера Пламен Орешарски и съпругата му, както и придружаващата ги делегация, е включено посещение на град Хюе, който се намира на стотина километра от Дананг. Градът е старата императорска столица и днес е включен в Списъка на световното наследство на "Юнеско". След визитата в Хюе премиерът Орешарски ще отпътува за България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!