„Тази година ще има наистина няколко интересни астрономически явления”, коментира пред Агенция „Фокус” д-р Никола Петров, директор на Национална астрономическа обсерватория „Рожен”.
„Още на 10 януари ще има едно частично лунно затъмнение. Това е първото лунно затъмнение от четири, които ще се наблюдават тази година”, посочи Петров.
„В първите месеци от февруари до май ще има супер луни. По време на пълнолуние, луната ще ни изглежда някак по-голяма като размери. Първата такава супер луна ще бъде на 9 февруари. Луната се върти около земята по еклектична орбита и има моменти, в които в нейното най-близко състояние до нашата планета Земя е във фаза пълнолуние и тогава се нарича супер луна. А визуално изглежда по-ярка и малко по-голяма като видим диаметър. Ще има четири такива супер луни”, поясни ученият.
Рядко явление - Меркурий ще премине пред Слънцето
„На 18 февруари Луната и Марс ще бъдат много близо една до друга, но може би по отношение на разпределението видимо върху небето на планетите за мен лично най-впечатляващо е това, когато се приближат планетите Юпитер и Сатурн. Най-голямото приближаване на тези две планети ще бъде 14 и 20 юли, но на 21 декември ще има едно много впечатляващо приближаване на тези две планети, защото видимо наблюдавайки ги ние от Земята на небето те ще бъдат толкова близо, че почти ще се докосват визуално. Такова приближаване видимо на тези две планети за последно се е случвало през 1623 година. Подкрепям една такава идея като се говори за Витлеемската звезда. Някои изследователи смятат, че именно това се е случило и преди около 2000 години, когато хората са видели ярка звезда при раждането на Христос на небето. Най-вероятно една от тези идеи, свързани с тази ярка звезда, е сливането визуално на тези две планети Юпитер и Сатурн. Това се случва изключително рядко, на няколко хиляди години и то не може да се наблюдава от цялата повърхност на Земята, а само от един много тесен коридор с ширина не повече от 50-60 км и дължина от порядъка на 500 км. Една от идеите, научно подкрепена, какво всъщност и дали изобщо са виждали хората светеща звезда преди 2000 години на небето, може би е такова съединяване на двете планети върху небосвода. Този път няма наистина да се препокрият двете планети, но ще бъдат наистина много близо една до друга и ще бъде впечатляващо”, заяви д-р Никола Петров.
Мистериозните затъмнения, които промениха историята
„В областта на науката като говорим за сериозните астрономически изследвания и наблюдения, със сигурност последните години има една сериозна динамика в развитието на нови инструменти на наблюдения, нови космически апарати, очаквания свързани с това, какво ще се направи с идеи за нови кацания на Луната. Дали и кога ще имаме нови телескопи от ново поколение, които очакваме да бъдат пуснати. Говоря общо за други държави, но България участва в този процес. Ние също сме членове на Международния астрономически съюз, ние също имаме своя принос в тези изследвания и не можем да разделяме винаги изследванията за една или друга държава независимо от това колко тя е икономически силна. Необходими са много често и отделни личности, които да имат своите правилни идеи. Така че това, което очакваме като динамика в развитие и изследване на астрономията – да и ние сме включени в това и заради това се вълнуваме всички ние за тези нови изследвания в областта на астрономията”, каза д-р Никола Петров.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!