З а да няма дефицит от 200 милиона лева в Здравната каса трябва да се намалят цените на клиничните пътеки, каза днес пред журналисти председателят на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев след среща на ръководството на Лекарския съюз.
Към 30 април разхода на лекарства за домашно лечение е билп о 54 ми лиона лева месечно и до края на годината ще останат по 41 млн. лева месечно за тези лекарства. За същия период на миналата година повишаването на разхода е с 10 процента, посочи Ананиев.
Разходът за лекарства за онкологично лечение в болнични условия е по 19 млн. лева на месец, а до края на годината ще останат по 11 млн. лева. В болничната помощ разходът досега е по 132 млн. лева на месец, като до края на годината ще останат по 117 млн. лева.
След всички мерки, които ще предприемем, дефицитът на касата излиза към 200 млн. лева, каза Ананиев.
Като причина за този дефицит той посочи първоначалното намаляване на бюджета на НЗОК за тази година с 80 млн. лева, ранното разпределение на резерва на НЗОК, като и включването на нови дейности, за които Касата плаща и за които ще са необходими още 35 млн. лева.
Ананиев отбеляза, че предстои да се обсъжда дали да се намалят цените на всички клинични пътеки, както и дали да се намалят цените на пътеките във всички болници. В момента резервът на касата е 90 млн. лева като с част от тях могат да се покрият разходите за лекарствата за онкологично лечение. Следващата седмица преговорите с лекарския съюз ще продължат.
По-рано днес в интервю за Дарик управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Глинка Комитов каза, че Здравната каса ще предложи корекция на Националния рамков договор, така че вместо да се намаляват цените на клиничните пътеки, за да се спестят средства, от парите за болниците да се извадят значителен брой пътеки, с което разходите за тях да намалеят.
„Предлагам значителна част от клиничните пътеки да бъдат извадени в извънболничната помощ, където разходите за изпълнението са по-ниски. Това са очни пътеки, кожни пътеки, уши, нос, гърло пътеки.
Другото, което бих предложил, е част от дейностите в клиничните пътеки могат да се извършват в болница, но да не се плащат на тази цена - цялата клинична пътека, защото има клинични пътеки, които са с диагностична процедура, която е много по-евтина, отколкото цялата клинична пътека. Примерно пътеката за диабетно стъпало за цялата 2014 година до април 2015-а случаите, са отчетени заплатени 9580 случая. 86% от случаите са отчетени само с една процедура, която изключително евтина, а ние сме платили 1200 лева. Самите лекари, собственици и шефове на лечебни заведения твърдят, че някои от пътеките им струват значително по-евтино, отколкото ние им плащаме. Затова не на основание обема, а на основание на това, че са надфинансирани, ние ще предложим намаление на цената на някои клинични пътеки. Вероятно прогнозата ни ще се промени към по-благоприятна и ще се доближи до целта, която е не повече от 30 милиона лева дефицит", каза д-р Комитов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!