Д нес изтече срокът за регистрация в Централната избирателна комисия (ЦИК) на партиите и коалициите, които искат да участват в предсрочните парламентарни избори на 26 март.
Регистрирани са 18 партии и девет коалиции, съобщиха от пресцентъра на ЦИК. Предстои проверка на подписите за регистрациите в ГРАО.
Регистрираните партии са: ГЕРБ, „Воля“, „Движение за радикална промяна „Българската пролет“, „Българско национално обединение“, „Глас народен“, „Движение за равноправен модел“, Пария на зелените, „Възраждане“, „Национална републиканска партия“, ДПС, „Български демократичен център- БДЦ“, „България без цензура“, „Движение напред България“, „Целокупна България“, „Национално движение единство на Български съюз за директна демокрация“, „Български съюз- Нова демокрация“, "Движение за равноправен обществен модел“ (ДРОМ) „Съюз на свободните демократи“. Коалициите, които са подали документи за участие в изборите са: „Обединени патриоти- НФСБ, Атака и ВМРО“, Реформаторски блок, „Коалиция на недоволните“, „ АБВ- Движение 21“, Обединение ДОСТ, „Нова република“, коалиция от партии „БСП за България“, „Движение Да, България“ и „Кой- българската левица и зелена партия“.
За участие в изборите за народни представители партиите и коалициите внасят безлихвен депозит в размер на 2 500 лева, а инициативните комитети по 100 лева на сметката на Централната избирателна комисия в Българска народна банка.
Междувременно стана ясно, че държавата ще намери пари за машинното гласуване, колкото и да струва. Това увери служебният финансов министър Кирил Ананиев след правителственото заседание.
Преди да стане ясно решението на ВАС, че машини трябва да има във всяка секция - близо 13 000, правителството отпусна близо 30 милиона за вота на 26 март. В момента обаче има само 500 машини, които се използваха за пробното машинно гласуване на изборите през ноември. Сега ЦИК предстои да пусне обществена поръчка за машините. Не е ясно откъде ще дойдат те. Един от вариантите е Филипините.
Как се гласува машинно - вижте в нашата галерия
Кирил Ананиев посочи, че не очаква бюджетът да стане двоен - т.е. 60 милиона.
„Не е определена конкретна сума и то е съвсем правилно да не е определена, защото каквато и сума да се определи, тя ще окаже влияние и въздействие върху процедурата по обществената поръчка. Нека да си мине тази процедура, нека да се сключи конкретният договор и сме длъжни да осигурим средства. В самото постановление е записано преструктуриране на разходите и/или трансфери по централния бюджет“, обясни Ананиев.
Още не е ясно каква ще е организацията за изборите в чужбина, но много се разчита в секциите да участват наши студенти.
Това обясни външният министър Ради Найденов. Той увери, че в чужбина се спазва както нашето законодателство за организиране на избори, така и правилата на другите държави. И всичко вървяло по план.
„Организацията на изборите върви по план. Дали ще има опашки в чужбина, липсва ми кристалното кълбо, за да мога да кажа. Има моменти, в които се струпват повече хора. Докато се попълват на ръка данните на гласоподавателите в чужбина, ще има опашки. Това е един за мен много старомоден начин на регистрация. Не са много страните, които го упражняват в тази форма”, заяви Ради Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!