Информационната програма "Открито за диабета" стартира скрининг на българските ученици за нивата на кръвна захар в Световния ден на диабета, 14 ноември.
52,6 милиона души, или 8,1% от възрастното население на Европа, са били болни от захарен диабет през 2011 г. Прогнозира се, че броят на хората с диабет в световен мащаб ще нарасне до 552 милиона души към 2030 г., което означава, че на всеки 10 секунди още трима ще бъдат диагностицирани с диабет.
Днес лекари от детската клиника по ендокринология към СБАЛДБ-София направиха тестове на 40 деца в столичното 105 СОУ "Атанас Далчев". За радост нямаше нито едно дете с повишени нива на кръвна захар, съобщи началникът на детската клиника по ендокринология доц. Мая Константинова.
Всички ученици са се подложили доброволно на тестовете, като изрично съгласие са дали и родителите им.
"Днес започнахме „Открито за диабета" с тестване на най-смелите ученици. Нашето желание е да започнем обществената дискусия за това заболяване и открито да обясним, че диабетът не е стигма, че диабетът не те прави непълноценен човек", заяви доц. Мая Константинова.
Лекарският екип от детската клиника по ендокринология е запознал децата и с това какво представлява диабетът и какви са рисковите фактори.
"Нуждаем се от спешно обучение както на децата, така и на родителите им. В момента учениците с диабет се крият в тоалетните, за да си сложат инсулин", обясни доц. Константинова.
Поне 30 минути на ден спорт са нужни, за да се предпазват децата от рискови фактори като затлъстяването, обясниха лекарите.
Информационната програма "Открито за диабета" е дългосрочна инициатива, която има за цел да наруши стигмата, поставена от обществото върху диабетиците. Фокусът в първата година ще е поставен върху образованието и заболеваемостта сред учениците, тъй като статистиката показва, че диабет тип 2 зачестява сред все по-млади хора и деца.
Около 1600 пък са децата в България, които са болни от диабет тип 1 и имат нужда от инсулинова терапия, обясни доц. Константинова.
"Ранната диагноза на това хронично заболяване и своевременното му лечение остава единственият решаващ фактор за подобряване на прогнозата на живота. Децата, които крият болестта си и незнанието на учителите са едни от основните проблеми в българските училища", допълни тя.
Целта на информационната програма "Открито за диабета" е да обхване учениците между 4 и 10 клас в над 40 училища на територията на България. Така ще бъде създадена база данни, която може да послужи на държавата за вземане на правилните решения в областта на здравеопазването.
Образованието и превенцията на диабета са приоритет на Световната диабетна организация за 2012 г. Причината е, че незнанието често кара хората в риск да не се изследват, а болните да се крият. Всъщност дори с установена захарна болест всеки може да живее дълго и ползотворно, достатъчно е само да спазва определен хранителен режим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!