16% от пушачите са спрели да посещават заведения след 1 юни 2012 г.
Това сочат данни от национално представително изследване на НЦИОМ, проведено между 30 ноември и 6 декември 2012 г. сред 1000 пълнолетни български граждани в 86 населени места в цялата страна.
42% от пълнолетните българи посочват, че пушат, показват данните, цитирани от Агенция "Фокус".
По-често това са мъже и хора на възраст между 30 и 49 години.
46% от интервюираните твърдят, че никога не са пушили (главно жени и възрастни хора).
В настоящото изследване 12% от респондентите се определят като бивши пушачи.
69% от интервюираните пушачи преценяват, че сега пушат точно толкова, колкото и преди
влизането в сила на забраната за тютюнопушене на обществени места. 28% от пушачите посочват, че са намалили цигарите в резултат на забраната.
Пушенето ограничават хора на възраст между 50 и 59 години, както и заможни респонденти.
Когато са в заведение на закрито, половината от пушачите излизат навън, за да пушат. Други 15% се въздържат да пушат, докато са в заведението.
Данните показват, че след 1 юни 2012 г. близо една пета от пушачите (18%) ходят по-рядко в заведения, а други 16% изобщо са спрели да посещават заведения.
Столичаните, образованите респонденти и хората на средна възраст по-често от останалите спират да ходят в заведения.
Тези данни показват, че имат известни основания твърденията на ресторантьорите и собствениците на заведения за спад в броя на клиентите им.
11% от пушачите признават, че посещават заведения, в които се пуши въпреки забраната. Това твърдят млади жители на големите градове.
За 22% от пушачите забраната не е проблем, защото те така или иначе не ходят по заведения.
61% от участвалите в изследването бивши пушачи твърдят, че отказът им от тютюнопушене е в резултат на техен личен избор.
Този отговор може да се тълкува и като стремеж за налагане на личния избор над принудата.
52% от бившите пушачи изтъкват здравословни причини като основание за отказа си от пушене, а 37% твърдят, че са оставили тютюна поради финансови причини (в този случай става дума за по-възрастни и бедни хора).
За 4% от бившите пушачи самата забрана е причина за отказ от цигарите. Проучването идва ден
преди обсъждането в Парламента на отпадането на пълната забрана на пушенето в заведенията
Не е ясно дали старият режим ще се върне, тъй като по темата има разнобой между депутатите от управляващата партия и здравния министър Десислава Атанасова.
Независимите депутати Кирил Гумнеров и Стоян Иванов, които внесоха предложението за отпадане на забраната, заявиха, че настояват парламентът да обсъди внесените от тях законови промени за отпадане на пълната забрана за тютюнопушене преди коледната ваканция на Народното събрание.
Необходимо е този въпрос да бъде разгледан възможно най-скоро, защото всеки ден забавяне носи нови щети на бизнеса и изпраща хора на трудовата борса, обявиха двамата на пресконференция днес. Тъй като по принцип разбират вредата от тютюнопушенето,
депутатите Кирил Гумнеров и Стоян Иванов ще предложат създаване на фонд за превенция и борба с тютюнопушенето,
където да постъпват пет, а после и 10% от приходите от акцизи. По техни изчисления става дума за сума от порядъка на 90-100 милиона лева годишно, а впоследствие - и 200 милиона лева за година.
Идеята е този фонд да финансира кампания срещу вредния навик, както и да се създават стимули в ресторантьорския бизнес, за да има повече заведения за непушачи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!