Зп първи път в историята на преброяванията в България ще може
да се използва интернет за попълване на електронен формуляр. Също за първи път ще има възможност да се използват данни от административни регистри и
информационни системи.
През 2011-та за първи път преброяванията в 27-те държави от
Европейския съюз ще се състоят в една и съща година.
В България това ще стане в периода от 8.00 ч. на 10 март до 20.00 ч. на
24 март 2011 г.
От 1 до 14 септември т. г. включително ще има пробно
преброяване на населението в три области - Плевен, Велико
Търново и Стара Загора.
Целта е да се изпробват разработеният
инструментариум и организацията на преброяването, както и да се получи
предварителна представа за броя на гражданите, които ще използват
интернет за попълване на електронен преброителен формуляр.
Правителството прие днес програмата за преброяването на населението и жилищния фонд в България, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Тази програма представя целта, задачите, основните характеристики, периода, принципите и етапите на преброяването. Описани са основните органи на преброяването, източниците на информация и методологията на събиране на данни за населението и жилищния фонд според действащата обща и специална нормативна уредба.
Целта на преброяването е да се получат статистически данни общо за страната и по отделни административно-териториални деления за броя и състава на населението по пол, възраст, образование, икономическа активност и други демографски и етно-културни признаци, за размерите и характеристиките на сградния и жилищен фонд, за условията на живот на хората и конкретната социално-икономическа и демографска ситуация в страната.
На заседанието си днес министрите са решили да се обсъди възможността преброяването през 2011 г. да бъде не през март, а по-рано през годината. Ако това бъде възприето, ще бъде необходима законова промяна, се казва в съобщението на пресслужбата.
Първите преброявания у нас са били извършени през 1880 г. (за Княжество България - 2 007 919 души) и през 1884 г. (за Източна Румелия - 942 680 души).
След това преброявания е имало през 1887, 1892, 1900, 1905, 1910, 1920, 1926, 1934, 1946, 1956, 1965, 1975, 1985, 1992, 2001 г. При последното преброяване населението е било 7 928 901 души.
Европейската комисия препоръчва при новото преброяване да бъдат включени такива въпроси:
Име, телефон, адрес, емейл; място на постоянно пребиваване; пол, възраст, женен(а)/неженен(а); статус на икономическа активност; занимание (работна длъжност, часова заетост, доброволческа или не); отрасъл на работа; статус на заетост (със собстен бизнес/работа или работещ в компания); транспорт за достигане до работното място; образователни постижения; държава на раждане и държава на гражданство; периоди на пребиваване в чужбина; взаимоотношение и статус в домакинството; големина на семейството;тип на жилището; домашни удобства; вид на обитаемото жилище; здравословно състояние; етническа принадлежност, идентичност; религия; сексуална ориентация и др.
Където отговорите на тези въпроси могат да бъдат взети от държавните институции, те няма да бъдат задавани в листовките на изследването.
15-то преброяване на населението - през март догодина
В преброяването на населението през 2011 г. ще може да се участва и с попълнен по интернет формуляр
23 юни 2010, 12:21
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!