О тбелязваме 146 години от Шипченската епопея. Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход – връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.
Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война (1877-1878 г.) Боевете, които се водят между защитниците на прохода и турската армия влизат в българската история под името Шипченска епопея.
Програмата за Национално честване Шипченска епопея 2023 г. започна на 18 август и ще продължи през уикенда.
Хиляди българи се събраха в събота пред Паметника на свободата на връх Свети Никола. В тържествата участва държавният глава и главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев. На церемонията присъстваха областни управители и заместник областни управители, народни представители, кметове и заместник-кметове на населени места, представители на местни и държавни институции.
В началото на тържествената програма държавният глава прие почетния караул на представителни роти на националната гвардейска част. Честването продължи със заупокойна молитва в памет на героите, отслужена от Великотърновския митрополит Григорий в съслужие със свещеници от Габровска духовна околия. По повод 140-ата годишнина от написването на Вазовата “Епопея на забравените” беше представен фрагмент от одата “Опълченците на Шипка”.
След „епопеята на забравените“ няма да допуснем онези, които винаги липсват тук, на върха, да ни натрапят „епопея на зачеркнатите“, каза в тържественото си слово президентът Румен Радев. „Европейска България има бъдеще, само когато сложим край на политическото безочие, което сее разкол и паразитира върху разделението, което търгува с всичко българско за своето оцеляване“, каза още той. Според държавния глава страната ни се нуждае от единение около държавността, историята и националното достойнство, около демократичните завоевания и свободите на гражданите. По думите му непростима безотговорност е да предаваш идеали, в които са вградили живота и делото си поколения българи – идеалите на нашите възрожденци, на Левски, Ботев и Гоце Делчев. „Днес казваме „стига“. Трети март е червената линия на нашето търпение“, заяви държавният глава.
Тържествената част завърши с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на свободата в знак на почит към героите, дали живота си за Освобождението на България.
Празничната програма продължи с откриване на фотодокументалната изложба “Свобода без граници”, посветена на космонавтите, посещавали Паметника на свободата. Представени бяха и възстановките „Битката при Орлово гнездо“ и „Възстановка на ден трети от боевете, описан от Иван Вазов”, а в подножието на върха имаше презентация на националната кампания на Министерството на отбраната „Бъди войник“.
Събитията, посветени на годишнината от Шипченската епопея, продължават до 25 август. Националното честване се организира от Областната администрация в Габрово със съдействието на Национален парк музей „Шипка-Бузлуджа“, община Габрово, Ротари клуб - Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ - Габрово, Художествена галерия „Христо Цокев“, Държавен архив - Габрово.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!