Б ългария отбелязва 143 години от Априлското въстание. В Копривщица и в Клисура направиха възстановка на бунтовете срещу османската власт.
„Преди 143 години тук шепа смели мъже са направили така, че да увлекат след себе си всички българи и Европа да ни чуе. Да заявят, че не искат повече да бъдат роби и България има право да бъде свободна. Заради тази жажда за свобода днес сме това, което сме. Трябва да помним, знаем и пазим и да предаваме на идните поколения”, заяви председателят на парламента Цвета Караянчева на тържествата в Копривщица.
По думите й Априлското въстание е нашият щит срещу всеки хулител, който си позволи да каже, че ние, българите, сме получили свободата даром. "Копривщица е нашият щит срещу всеки хулител, който си позволи да каже, че не сме били дозрели да поемем съдбата си в собствени ръце, защото незрелите народи не изграждат места като Копривщица, където предприемаческият дух, свободолюбието, достойнството и културата се срещат", каза още Караянчева.
ВИЖТЕ КАДРИ ОТ ВЪЗСТАНОВКАТА В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Над 200 души, представители на патриотични формации и много клисурци, и тази година възпроизведоха моменти от Априлското въстание в Клисура. Възстановката на събитията от 1876 г. бе наблюдавана от стотици клисурци и гости на града, сред които бе и президентът Румен Радев.
Година подир година се събираме в градовете-герои, за да си спомним кървавия и героичен български април, за да съпреживеем трагичните и славни мигове, без които нашата историческа съдба би била много по-тежка, каза в словото си президентът Радев. По думите му черешовото топче, макар и за ден, ни буди от унинието и апатията. Събитията преди 143 години ни припомнят за моралната сила и величието на един народ, готов на саможертва в името на свободата и бъдните поколения, допълни държавният глава.
"Народ, чиито мъже грабват допотопни пушки срещу многократно превъзхождащ противник в името на правдата и свободата, жените им скачат в кладенците заедно с децата си, за да не допуснат поругаване, такъв народ не може да бъде покорен и мачкан", каза Радев. Държавният глава поздрави персонално всички участници във възстановката, като им благодари, че пресъздават славата и величието на онези дни и така пренасят този завет на дедите ни от поколение на поколение.
Възстановката на събитията от 1876 г. в Клисура е с над 100-годишна традиция и е най-старата в страната, каза за БТА Стоян Иванов, директор на Историческия музей в града. Историкът добави, че всички участници използват автентично за епохата оръжие. Възстановката пресъздава избухването на въстанието в Клисура, изработването на черешовата артилерия, появата на Боримечката, настъпването на Тосун бей, който с над 2000 души башибозук атакува Злидолската позиция на въстаниците, пробива на турците към града и подпалването на Клисура. Над 400 възрастни мъже, жени и деца стават жертва, изпепелени са двете училища, църквата и над 800-те възрожденски къщи. Клисура е единственият български град, който е разрушен до основи по време на Априлската епопея и така завинаги губи своя възрожденски облик, припомни директорът на музея. Новата църква "Св. Успение Богородично" е построена през 1885 г. на мястото на някогашния конак, единствената сграда, която остава цяла по време на въстанието, добави Стоян Иванов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!