С тържествена заря-проверка в Карлово, родният град на Васил Левски, ще бъде отбелязана 140 годишнината от гибелта на Апостола.
Традиционният спектакъл е посветен на живота и делото на Левски. Също в Карлово днес ще започнат и снимките на игралния филм „Васил Левски". Художествен ръководител, сценарист и режисьор на филма е Максим Генчев, съобщи БНР.
По повод 140 години от гибелта на Апостола, пред паметника на Васил Левски във Велико Търново ще има общоградско поклонение. В старопрестолния град по традиция възпоменанията се организират на 18 февруари, защото според историците, това е вярната дата при преминаването към новия стил в календара: При преминаването към новия стил в календара за датите от XIX век се прибавя числото 12 и затова гибелта на Васил Левски трябва да се почита на 18-ти февруари, заяви историкът от Великотърновския университет доц. Петко Петков, цитиран от БНР.
"Той е роден на 6-ти, нов стил 18-ти юли, 1837 година и е обесен, както отдавна знаем историците, на 6-ти, нов стил 18-ти февруари 1873 г.", отбелязва той.
По повод 140 години от гибелта на Васил Левски около неговия паметник във Велико Търново са поставени 20 хоругви, върху които са изписани цитати от тефтерчето и писмата на Апостола. Арт инсталацията е наречена "Думите на Апостола".
Плевен пази библия и револвер, притежавани от учредители на първия в България таен революционен комитет, създаден в града от Васил Левски. Това съобщи в интервю за БТА Олга Петрова - ръководител на отдел "История на България 15-19 век" в Регионалния исторически музей.
Плевен има приносен момент в българската история през епохата на Възраждането със създадения от Апостола първи в страната местен революционен комитет. Смята се, че това се е случило на 6 май 1869 г, посочи Петрова.
С това събитие Левски е поставил началото на изграждане на вътрешната революционна организация, допълни тя. Това е един от основните моменти в освободителното движение през епохата на Възраждането, защото на практика с тази организация се поставя ново начало - да не се разчита на помощ отвън, както е било до този момент, а народът да поеме освободителното дело в своите собствени ръце, коментира историкът.
Хубаво е, че са запазени материали от създателите на първия революционен комитет на Васил Левски - вещите не са много, но това ги прави още по-ценни, каза Петрова и уточни, че в експозицията съхраняват револвер на Анастас Попхинов и библия на Йоцо Михалчев.
По думите на Петрова няма конкретни доказателства, че вещите са използвани при полагането на клетвата от комитета, но това не ги прави по-малко ценни. Залата, където е направена възстановка на историческото събитие, е най-посещавана в дните на рождението и гибелта на Апостола, отбеляза историкът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!