Б ългарите с високи доходи са по-склонни да дават подкуп и да участват в корупционни практики. Това сочат данни от проучване на Центъра за изследване на демокрацията за корупцията в България за периода 2012-2013 г.
Към момента не се наблюдава промяна на корупционната среда в страната, предаде DarikNews.bg
Изследването е засякло, че 14% от пълнолетните българи са участвали в една или друга корупционна практика - тенденция, която не се е променила през последните 2-3 години.
Ако през 1999 година нивото е около 29 на сто, то сега е около 14 процента (един процент е равен на 65 000 души), отчете Александър Стоянов - директор по научната дейност в Центъра за изследване на демокрацията.
Институциите и отговорните органи продължават да са пасивни в решението на този проблем. Наблюдава се и сериозен спад на осъдителните присъди за корупция. Доверието в държавните институции, антикорупционните органи и съдебната власт остава много ниско.
Засилва се усещането сред хората и бизнеса за нарастващо разпространение на корупцията в страната, показват още данните на Центъра за изследване на демокрацията.
Равнището на корупция у нас не се променя съществено от 2012 година насам. От 1999 г. досега нивото е намаляло двойно, сочи изследване, представено в Националния пресклуб на БТА.
Като цяло корупцията намалява, но с несъществен темп. Основна причина за това е липса на промяна в средата, която благоприятства това явление.
Прозрачност, отчетност, отговорност и универсализъм са понятията, по които е правено изследването. Последното изследва в каква степен администрацията действа в полза на специфични интереси.
Не е регистрирана битка с монополите и сочените за олигарси в бранша, посочи Стоянов.
Директорът на правната програма в Центъра за изследване на демокрацията Мария Йорданова смята, че антикорупционните органи у нас не работят достатъчно ефективно. В това число влизат БОРКОР, ресорната парламентарна комисия, тази във ВСС и комисията за конфликт на интереси.
Ръководителят на Фондация "Фридрих Еберт" в България Регине Шуберт изрази разочарование от резултатите, заради това, че няма отбелязани успехи в борбата с корупцията.
Тя е останала на същото ниво и това е тревожен факт, посочи Шуберт и заяви, че все още има среда, която способства за разцвета на корупцията.
Досегашните реформи не са достатъчни, за да противодействат и да я ограничат. Нужни са решителни мерки срещу корупцията по високите етажи на властта, заяви още Регине Шуберт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!