Н е може да имаме доверие на данните, които идват от общинската мрежа от сензори за наблюдение и измерване на качеството на атмосферния въздух. Това каза кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община.
Мръсният въздух: Как се отразява на здравето ни и какви са правата ни
Терзиев припомни, че през лятото Общината възложи да се изготви доклад за измерването на качеството на въздуха от водеща чуждестранна компания, която се занимава с такъв тип анализи. "Това, което се констатира беше разочароващо", посочи кметът.
"Гражданските устройства на airBG.info са доста по-надеждни по показатели от тези, в които са инвестирали близо 1 млн. лв.", добави Васил Терзиев. "За да работи тази система добре, има две важни неща", посочи кметът. "Едното е да имаш много прецизни тест станции, които са само пет в София, плюс мрежа от не толкова скъпи и не толкова прецизни, но много на брой, които са в целия град", обясни Терзиев.
По думите му Общината няма собственост върху данните и цялата система не работи по начина, по който трябва. "Предишната управа на града е инвестирала близо 1 млн. лв. в система, а всъщност тя дава неправилни данни", коментира Терзиев. Той добави, че ще бъде приоритет за администрацията да бъде да изградена мрежа от сензори, които да работят добре.
Зам.-кметът в направление "Зелена система, екология и земеползване" Надежда Бобчева обясни, че анализът е поръчан, защото са забелязали сериозно разминаване в общинската мрежа и референтната национална такава." Искахме фирмата, която го изпълни да е независима, тя е американска", посочи Бобчева. Тя добави, че данните от анализа са показали, че корелацията между общинската мрежа и националната е 0.005%, а стандартът е 0.6%, което значи, че отклонението е 12 пъти.
"Планираме да стартираме изработването на ново задание за нова програма, което да подкрепи мерките така, че да отговарят за източниците на замърсяване", обясни Бобчева. Зам.-кметът посочи, че Общината не е собственик на кода на мрежата, която не само, че показва неверни данни, а и не може от местната управа да се поръча нейното калибриране, без въпросния код. "Тези пари са изхарчени, а цялата собственост е преминала в частна фирма", коментира тя.
Директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков обясни, че проверките, които извършват служителите на инспектората, свързани с качеството на атмосферния въздух са за: горене на отпадъци и проверки на строителни обекти за замърсяване. "От 1 януари до 30 септември 2024 г., проверките са завишени в сравнение с 2023 г., а съставените актове са двойно по-голям размер", посочи Недялков.
"Столичен инспекторат е възложил дейност за миене на столичните платна с 10% повече от миналата година", добави той.
*Във видеото: Как мръсният въздух се отразява на здравето ни и какви са правата ни
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!