11-месечно бебе е починало след менингококова инфекция в София. Въпреки усилията на лекарите от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев”, то е издъхнало. Друго дете от няколко дни също се лекува от въпросната инфекция в лечебното заведение, съобщи NOVA.
И при двете деца е потвърдена менингокова инфекция. Това е вид бактериална инфекция, която в някои случаи може да предизвика тежко боледуване, включително и менингит.
Симптомите на тежко протичане включвот повишена температура, силно главоболие, скованост на врата, гадене и повръщане, чувствителност към светлина, объркване или променено умствено състояние, обрив (червен или виолетов), който не избледнява при натиск.
Специалистите напомнят, че не при всички хора бактерията предизвиква сериозно заболяване – при някои симптомите са леки, много могат да са носители, без изобщо да имат оплаквания. Заразяването може да стане при близък контакт, най-засегнати са децата до 6-годишна възраст.
Срещу заболяването има ваксина, но тя не е част от задължителния календар и много родители не са информирани за нея.
Здравните власти са уведомени за случаите. От столичната Регионална здравна инспекция (РЗИ) заявиха, че са издали предписание на контактните на 13-годишното дете за профилактичен прием на антибиотици след консултация с лекар. Предстои проверка и на място в болницата.
От Vesti.bg се свързахме се и с СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", но оттам отклониха темата и отказаха да предоставят информация.
"Инвазивната менингококова болест е заболяване, което се характеризира с есенно-зимна сезонност и отделни случаи се регистрират всяка година в страната", съобщиха по-късно от Министерството на здравеопазването.
Заболяването подлежи на задължително съобщаване и отчет. От началото на настоящата година в страната са регистрирани 8 души с инвазивна менингококова болест, в различни възрастови групи, като водещата причина е менингит или сепсис. През предходни години броят на случаите е средно 3-4 годишно, а през 2019 г. заболелите са били 11.
Всички настоящи случаи са проучени, като се касае за лица от различни области на страната, без епидемиологична връзка между тях. Четири от заболелите са деца в ученическа възраст, като спрямо контактните лица са предприети мерки – наблюдение и карантина. Проведени са консултации и с инфекционист, поясняват от Министерството на здравеопазването.
На 25 март 2025 г. в Министерството на здравеопазването е уведомено от директора на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков за случай на 11-месечно бебе със съмнение за фулминантно протекла менингококова инфекция, довела до сепсис и полиорганна недостатъчност. Случаят е завършил летално въпреки предприетите спешни реанимационни действия в пълен обем. Освен това се уведомява за установен случай на менингококова инфекция при дете на 13 г. в тежко общо състояние.
От страна на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ се извършва проверка в лечебното заведение. За случаите са информирани и РЗИ-София и РЗИ-София област, които своевременно са провели епидемиологични проучвания.
От основно значение при заболяването е провеждането на навременна диагностика. В тази връзка на 26 март 2025 г. бе проведена оперативна среща от Министерството на здравеопазването с регионалните здравни инспекции и Националния център по заразни и паразитни болести за обсъждане на възможности за потвърждаване и типизиране на изпратени материали при съмнение за заболяването, както и за разширяване на възможностите за диагностика чрез PCR в страната, посочват от Министерството на здравеопазването.
Менингококовата болест се причинява от менингококи от различни групи. Срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y има налична ваксина в аптечната мрежа. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, но към момента не е налична в страната. Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от лице или родител/настойник срещу заплащане, тъй като същата не е включена в Имунизационния календар на Република България, подчертават от Министерството на здравеопазването.