В седмицата, в която се отбелязват 100 дни от началото на управлението на кабинета на Росен Желязков, е време за равносметки. Какво свърши кабинетът на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН и изпълни ли целите си? След като оцеля след два вота на недоверие за по-малко от месец, стабилен ли е пътят напред и ще издържи ли и при евентуалното положително становище за приемане в еврозоната?
- Правосъдният министър Георги Георгиев
Правосъдният министър Георги Георгиев отчете, че за 100 дни на поста, ведомството е изготвило 10 нормативни акта, публикувани за обществено обсъждане. Във Фейсбук министърът посочва, че най-спешните две задачи са възстановяване на плащанията към България по Плана за възстановяване и устойчивост и изваждане на страната ни от "сивия списък".
Финализирахме всички законодателни реформи, които се изискват за възстановяване на второто плащане, посочва Георгиев и изброява промени в Закона за медиацията, с които за 12 групи търговски и граждански дела се дава възможност за решаване на спора по-бързо и ефективно чрез медиация, приет на първо четене законопроект за лицата, подаващи сигнали, изготвени промени в Закона за несъстоятелността на физическите лица, промени в АПК за въвеждане на електронно правосъдие по административни дела.
За излизането на България от „сивия списък“ подготвихме изменение на НК, НПК и ЗАНН, с които въвеждаме мерки срещу прането на пари, подкупа на длъжностни лица и финансиране на тероризма, посочва Георгиев и припомня, че вчера е докладвал напредъка пред Групата за финансови действия (FATF) и Комитета MONEYVAL към Съвета на Европа.
Стартираме отново работа по регулиране на лобистките дейности, съвместно с неправителствения сектор, което е изискване за третото плащане по ПВУ. Мерките за спиране на войната по пътищата са ключови за кабинета и тема, по която лично работя в последните години, посочва министърът.
След близо две години забавяне Народното събрание прие на първо четене законопроекта, който изготвихме заедно с Йорданка Фандъкова и сдружението на общините, за включване на общинските трафик камери към системите за контрол на скоростта.
За да ускорим работата на съдилищата по делата за катастрофи, затягаме режима за вещите лица по автотехническите експертизи и създаваме допълнителни възможности за разпит на вещи лица чрез видеоконферентна връзка. Целта е по-бързо правосъдие и повишаване на качеството на експертизите, включително и с изпит за признаване на правоспособност на вещите лица. Затягаме контрола върху арбитражните съдилища и предстои да представим промените в Закона за международния търговски арбитраж. Оказа се, че у нас е по-лесно да се отвори арбитраж, който да решава спорове за милиони, отколкото плод-зеленчук, коментира министърът.
Инспекторатът на Министерството на правосъдието по Закона за съдебната власт в последния месец започна мащабна акция по проверка на арбитражи, които са постановили изключително спорни решения. Станахме свидетели на фрапиращи случаи на отнемане на имоти на самотни и възрастни хора, зад които стоят отлично подготвени мрежи от лица на различни нива, включително и отделни частни съдебни изпълнители, адвокати и т.н. След моя проверка поисках отнемане на правото да упражнява професията ЧСИ от София и проверките продължават, посочва Георгиев.
След случая на жестоко причинена смърт на животни в Перник, Министерството на правосъдието подготви промени в НК, с които предлагаме нови, по-тежко наказуеми състави за проявена особена жестокост към животни, когато деянието е заснето с цел разпространение и/или користна цел. Разширяваме дейността на Националното бюро за правна помощ заедно с Адвокатските съвети по места в помощ на гражданите, жертви на домашно насилие. Над 70 експерти се включиха в работна група, която трябва да транспонира директивата за борба с насилието над жени и домашното насилие и на сайта на министерството направихме специална секция с най-важната информация, която трябва да знаят жертвите на домашно насилие, допълва министърът.
Той отбелязва още, че активно се разработват законодателни промени за улесняване на достъпа до пазара на труда на граждани от трети страни, което е важно за бизнеса.
Защитихме увеличение на заплатите на над 5000 служители в Главната дирекция „Изпълнение на наказанията“, Главната дирекция „Охрана“ и Бюрото по защита на застрашените лица към Министерството на правосъдието, пише още Георги Георгиев.
- Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов
Амбицията на министерството е да не изгубим нито един лев по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и смятам, че ще успеем да го направим, каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в отговор на журналистически въпрос след отчета за първите 100 дни управление на ведомството.
Гуцанов уточни, че министерството има 1,3 млрд. лв., предвидени по ПВУ за социални инвестиции.
Министърът посочи, че за дигиталните обучения е бил намален броят на обучаваните от 500 000 на 260 000. Искаме категорично да вдигнем качеството на това обучение, затова променихме част от параметрите, коментира той. Сред тях е да се промени изпитът, защото има сигнали, че не се ползва по най-добрия начин програмата за обученията за дигиталните умения.
По ПВУ ще бъдат модернизирани и 81 дома за възрастни хора, каза още Гуцанов. Той очаква и процедурите да бъдат изпълнени правилно, за да не се изгубят средства. Не можем да си позволим по никакъв начин да има изтичане на средства, добави той.
Очаква се закупуване и на 250 електромобила със зареждащи станции, които да са за нуждите на хората, например за разнасяне на храна. Ще има раздаване на хранителни пакети, когато се финализира програмата.
Гуцанов определи като огромна крачка напред осигуряването на високотехнологични помощни средства чрез ваучери за над 2000 човека с трайни увреждания, като тези хора ще имат възможност сами да избират откъде да се снабдят с устройствата, от които се нуждаят. Средствата отново са по ПВУ, а министърът каза, че желанието е да се намери начин за следващата година те да са част от държавния бюджет.
Като успех социалният министър посочи запазването на т.нар. швейцарско правило, което ще гарантира 8,6% увеличение на пенсиите от началото на лятото. Той напомни и даването на великденски добавки за най-нуждаещите се.
Относно пенсионната реформа - нека да караме стъпка по стъпка, каза Гуцанов в отговор на въпрос за внесения в Народното събрание проект на решение за разработването на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Имаме шест месеца за изготвянето на пътна карта, затова предлагам да не избързваме, добави министърът. Той каза, че темата ще бъде обсъдена с работодателските и синдикалните организации. Също с тях ще дискутира и темата за евентуално отражение на новите търговски мита върху икономиката ни.
Министърът отчете още добра работа по програмата „Грижа в дома“ и „Топъл обяд“.
Той посочи като приоритет информационната кампания сред учениците за вредите от употреба на вейп, "дизайнерска" дрога и т.нар. райски газ. Сред студентите има кампания за техните трудови права. По статистика се оказа, че над 200 000 млади хора са готови да работят, но "на черно", без да имат трудови договори, коментира Гуцанов.
Министърът каза, че ще продължи усилията по предложението да се увеличи обезщетението през втората година майчинство, но и да се стимулират майките да се върнат по-рано на работа. Разчетите показват, че не само няма да са необходими повече средства от държавата, а напротив – 12,4 милиона ще влязат, ако само 10% от младите майки отидат на работа, посочи Гуцанов.
Скоро предстои и представянето на националния план по заетостта.
- Министърът на туризма Мирослав Боршош
Продължаваме активно дейността ни, свързана с належащите промени в Закона за туризма. Това се казва в отчет на министъра на туризма Мирослав Боршош за дейността му през първите сто дни от поемането на поста, разпространен от пресцентъра на Министерството.
В отчета се изтъква организираното първо за годината заседание на Националния съвет по туризъм, на което е получена подкрепа за работа по основните приоритети на Министерството: законодателни промени и партньорство с местната власт.
Предстои още много работа, но посоката е вярна, посочва министърът.
Той напомня за проведена среща с представители на екскурзоводите, за да се обсъдят предизвикателствата пред сектора и необходимите мерки за развитие на качеството на екскурзоводските услуги у нас. Във връзка със законодателните промени, касаещи националните курорти, инициирахме среща с кметовете и представителите на бранша, създадохме междуведомствена работна група за устойчивото развитие на планинския туризъм в България, като в рамките на дейността й бяха обсъдени бъдещето на Витоша, както и предстоящото приемане на нов план за управление на Природен парк "Витоша", изброява още в отчета си министърът.
За премахването на административните бариери, които затрудняват туристическия сектор, беше създадена междуведомствена работна група, която ще координира усилията на всички институции, ангажирани с ускоряване на процесите по издаване на туристически и работни визи, посочва още Боршош.
Той напомня за дадения старт на подготовката за летния сезон по Черноморието и за посещенията си във Варна и Бургас, както и за срещите с контролните институции и представители на местната власт, за да бъде осигурена пълна координация и готовност за посрещане на очаквания интензивен туристически поток през 2025 г.
По време на среща с туристическия бранш по Северното Черноморие бяха обсъдени важни въпроси, свързани с опасенията на бизнеса преди старта на сезона, като от страна на Министерство на туризма вече са предприети конкретни действия по поставени конкретни въпроси, посочва в отчета си министърът. Той напомня също, че са предприети незабавни действия във връзка с нерегламентираното поставяне на бетон по нашето Черноморие, а с оглед превенция и контрол започна създаване на специализиран инспекторат към Министерството.
Налагаме най-голямата възможна санкция на концесионера на плаж Бутамята, съобщи в края на март министърът, след като оповести резултатите от проверка на плаж Бутамята край Синеморец. Министерството на туризма разпореди извършване на незабавна проверка на плажа след публикации в медиите и установени нарушения от Регионалната инспекция по околната среда и водите - Бургас в границите на защитена територия, по смисъла на Закона за защитените територии - природен парк "Странджа". Проверката на екоинспекцията установи тогава внасяне на почва и други фракции и извършване на строителни дейности в терена на плажа.
В Брюксел защитихме българската позиция по Директивата за пакетните пътувания, която беше подкрепена в рамките на гласуване в комисията по транспорт и туризъм (ТRAN) в Европейския парламент. В рамките на гласуване на становището и почти с пълно мнозинство, беше подкрепено отпадането на спорния текст на чл. 5 а (който касае размера на предплащанията бел. реп.), пише още министърът.
В началото на март министър Боршош представи отчет за дейността си за първите 50 дни от поемането на поста. Знам, че е прието министрите да си правят отчетите след първите 100 дни, но го правя още сега след първите 50 дни, защото в тяхната динамика положихме основата на важни политики и инициативи, които ще са част от облика на българския туризъм, написа тогава министърът във Фейсбук. За този период са събрани и са анализирани над 100 страници с предложения за изменения на Закона за туризма по заложените в Управленската програма цели. Бяха одобрени ключови промени в Закона за чужденците за туристическия сектор. Започнахме действия за цялостна концепция на "Бранд България". Прие се бюджетът на първо четене, изтъкна тогава министърът.