И зминаха сто дни от началото на войната в Украйна.
София почете жертвите от военния конфликт в Украйна с акция в сърцето на града - на площад "Славейков".
Синьо стометрово платно бе разположено през целия площад и на него всеки желаещ може да положи жълто цвете. Идеята има за цел да покаже съпричастност към засегнатите невинни граждани и жертвите на войната.
Пълномащабната военна инвазия на Русия в Украйна започва в ранните часове на 24 февруари 2022 г.
Инвазията представлява най-драматичната ескалация на Руско-украинската война (2014 - ), последвала Евромайдана – масовите протести и гражданско неподчинение в Украйна срещу отказа на тогавашните власти от проевропейски път на страната, започнали в нощта на 21 ноември 2013 година. Дотогава проруският президент на страната Виктор Янукович води колеблива политика, балансирайки между Русия и Европейския съюз.
Задълбочилият се конфликт води до това Янукович да напусне страната и да търси убежище в Русия, докато опозицията завзема правителствените учреждения в Киев и в редица областни центрове.
На този фон източните провинции в Украйна се обявяват срещу смяната на властта и в тях също започват да се провеждат масови демонстрации. Започват да се оформят противопоставяния между проруските (граничещи с Русия) и проевропейските области в страната. Активисти завземат здания на местната и държавната власт в Луганск (град в Източна Украйна), както и в други по-малки населени места. В Донецк и Харков (градове в Източна Украйна) се обявяват сепаратистки републики. Украйна започна военна контраофанзива срещу проруските сили.
Междувременно, възползвайки се от размириците в Украйна, Русия навлиза в Украйна и окупира Кримския полуостров (дотогава част от територията на Украйна) през февруари 2014 г., а на 18 март го обявява за анексиран.
През април 2014 г. Русия навлиза в област Донбас (високоразвит индустриален регион) в Украйна.
В резултат на руската инвазия бунтовниците от Луганската народна република (ЛНР) и Донецката народна република (ДНР) си възвръщат голяма част от територията, която губят по време на военна офанзива на украинското правителство.
На 5 септември 2014 г. Украйна, Русия, ЛНР и ДНР подписват споразумение за прекратяване на огъня - Минския протокол.
През февруари 2022 г. обаче руски военни части започват да се струпват около границата с Украйна. Причината е, че по-рано започва да се говори за разширяване на НАТО. В седмиците преди нахлуването на Русия в Украйна руският президент Владимир Путин поставя редица ултимативни искания пред НАТО и Украйна, по които се водят преговори, като до последния момент твърди, че нападение няма да има.
На 24 февруари 2022 г. обаче Русия навлиза в Украйна. Около 06:00 ч. московско време (UTC+3) президентът Путин обявява „военна операция“, имаща за цел – по негови думи – да „демилитаризира и денацифицира“ Украйна. Минути по-късно започват ракетни удари по места в цялата страна, включително близо до столицата Киев. Украинската гранична служба заявява, че границите ѝ с Русия и Беларус са били атакувани.
Нападението над Украйна е определяно като най-сериозната военна обстановка в Европа след края на Втората световна война. Заради нападението си над своя независим съсед на Русия са наложени масивни санкции от Европейския съюз, САЩ, Великобритания, Канада и други страни, включително традиционно неутрални като Швейцария. Владимир Путин е сочен като носещ цялата отговорност за насилието и човешките трагедии, причинени от войната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!