Ройтерс: 10 причини да се гласува на изборите за ЕП
Ройтерс: 10 причини да се гласува на изборите за ЕП   
Източник: ЕПА/БГНЕС
13

Допитванията до общественото мнение вещаят рекордно ниско участие в изборите за Европейски парламент идния месец в страните от Европейския съюз.

Парламентът, базиран в Страсбург, някога бе смятан за беззъба говорилня, но това отдавна вече не е така. В действителност има много причини, поради които европейците да гласуват, коментира агенция Ройтерс.

Гласувайки, те могат да формират европейските политики за финансовата и икономическата криза и околната среда, и да помогнат да се определи кой ще ръководи изпълнителния орган на ЕС - Европейската комисия.

Ако не гласуват обаче те може да допуснат екстремисти в парламента и да намалят възможностите на тази институция да упражнява ефективно ролята си на демократичен контрольор на официалните институции и законодателните власти в ЕС.

Това може да увеличи дефицита на демокрация - един от тревожните проблеми в ръководенето на Европейския съюз.

Често на европейските избори се гледа като на безплатна възможност да се даде протестен вот срещу националните правителства или да бъдат подкрепени партии, фокусирани само върху един проблем и представящи се зле на национални избори. Но става дума за далеч по-важни неща.

Ето десет причини, за да се гласува на изборите между 4 и 7 юни за единствения пряко избиран транснационален парламент в света.

1. Кризата

За първи път след като през 1979 г. Европарламентът започна да се избира пряко, една единствена тема е доминираща във всички 27 страни от съюза: финансовата и икономическата криза. Европейските законодатели действат заедно с правителствата на страните членки по въпроси от решаващо значение като регулирането на финансовия и бизнес сектор.

За разлика от националните парламенти, Европейският парламент не е разделен на управляващи и опозиция, и не може да инициира собствени закони.

Но той може да внася поправки или да блокира предложения, и така е в състояние да влияе върху резултатите от прилагането на европейските закони.

Следващият парламент със сигурност ще се занимава с предложения, свързани с кризата. Балансът ляво-дясно в парламента ще повлияе, например, върху начина, по който ЕС ще регулира хедж фондовете, дейността на частните инвестиционни компании, търговията с финансови деривати и дори заплащането на мениджърите.

2. Бъдещето на Барозу

Изглежда почти сигурно, че португалецът консерватор Жозе Мануел Барозу ще получи втори мандат като председател на Европейската комисия, която предлага всички закони на ЕС и гарантира прилагането им. Той е подкрепян от Европейската народна партия, най-големия блок в досегашния парламент, и от някои социалистически правителства.

Според някои Барозу е твърде отстъпчив пред правителствата на големите страни членки, прави се, че не вижда действия, нарушаващи правилата на конкуренцията или държавни спасителни планове, за да си осигури подкрепа за преизбирането си. Мнозина го смятат за слаб лидер на една отслабена комисия.

Повторното назначаване на Барозу обаче не зависи единствено от волята на лидерите в ЕС. Той трябва да бъде одобрен от парламента, който изслушва отделните кандидати за политически постове и трябва да гласува за одобрение на цялата комисия.

Едно лявоцентристко мнозинство може да блокира Барозу. Досега парламентът никога не е отхвърлял председател на комисията, но заплахата от неодобрение принуди комисията на Жак Сантер да подаде оставка през 1999 г., а Барозу трябваше да промени списъка на еврокомисарите преди да получи одобрение през 2004 г.

Ако групата на социалистите се очертае като най-големия блок, тя може да поиска да бъде избран лявоцентристки кандидат.

3. Радикалите

Съществува опасност в парламента да се изсипят партии с една-единствена кауза, или периферни политици. Радикални леви и десни формации като френската Нова антикапиталистическа партия, антиимигрантската Британска национална партия или крайно дясната белгийска Влаамс беланг, се надяват да постигнат пробив, подпомогнати от апатията на традиционните избиратели. Слабата избирателна активност ще е от полза и за силно мобилизиралите се евроскептици.

4. Досегашният парламент изигра ключова роля за изготвянето на законите за околната среда, насочени срещу заплахата от климатичните промени и за насърчаване на чистата енергия.

Съставът на следващия парламент ще помогне да се определи докъде и колко бързо Европа ще се движи към нисковъглеродна икономика.

5. Разширяването

Френският президент консерватор Никола Саркози и германският канцлер Ангела Меркел се обявиха против опитите на Турция да стане член на ЕС. Законодателният орган на съюза няма право на пряка намеса в преговорите, но неговите доклади за страните кандидатки влияят на Европейската комисия и на кандидатите, освен това парламентът трябва да одобри договорите за присъединяване.

6. Лисабонският договор

Ирландските гласоподаватели ще подпечатат съдбата на този важен договор за реформа на ЕС на втори референдум, най-вероятно през октомври, след като миналата година го отхвърлиха.

Целта на текста е блокът да получи едно по-силно ръководство, по-ефективна външна политика и по-справедлива система за вземане на решения.

Ако противниците на договора, като Либертас и Шин Фейн, получат голяма подкрепа на евроизборите, това ще помрачи перспективите за влизане в сила на реформите през януари, както е планирано, а и изобщо.

7. Правомощия

Лисабонският договор ще разшири правомощията на парламента за съвместни решения със страните членки в почти всички области на законодателството на ЕС.

Експерти вече смятат, че повече от половината от националното законодателство представлява всъщност транспонирани закони, одобрени на европейско ниво. Избирателите, които пренебрегват евроизборите с убеждението, че действителната власт е в ръцете на националните им парламенти, се лъжат.

8. Легитимност

Критици често обвиняват институциите на ЕС, че са недемократични, не се избират и затова им липсва легитимност. Европейският парламент е главната институция, която упражнява известна степен на демократичен контрол и следи изпълнителния орган на ЕС.

9. Идеализъм

Европейският съюз е уникален експеримент за транснационално сътрудничество между бивши врагове и остава като пътеводна звезда за много страни извън неговите граници.

За онези, които виждат в една по-единна, интегрирана Европа по-добро бъдеще, високото участие в изборите е задължително.

За онези, които се боят от европейска супердържава, има многобройни партии, които се стремят да ограничат правомощията на Брюксел.

10. Злоупотреби

Европейският парламент направи големи крачки към разчистване на злоупотребите при отпускането на средства за пътувания и присъствие, различното заплащане на членовете и шуробаджанащината, спечелили му незавидната слава на място за печелене на лесни пари, но все още има какво да се направи в тази посока.

Както показва скандалът с разходите на парламентаристи във Великобритания, паричните злоупотреби съвсем не са запазена марка само на Страсбург.

Ако това е бил аргументът да не се гласува, много от националните парламенти в Европа биха останали празни. 

Коментари 13
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

13 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Историческо посещение: Джо Байдън пристигна в Бразилия (СНИМКИ)

Историческо посещение: Джо Байдън пристигна в Бразилия (СНИМКИ)

Свят Преди 4 часа

Хеликоптерът на американският лидер кацна в Манаус, разположен в сърцето на най-голямата тропическа гора в света

ДНСК за инцидента в София: Строителството на халето е незаконно (СНИМКИ)

ДНСК за инцидента в София: Строителството на халето е незаконно (СНИМКИ)

България Преди 5 часа

То се намира в индустриалната зона в района на "Искърско шосе"

Ексклузивно: Какво каза мъжът до Беба от Big Brother пред Голямата сестра?

Ексклузивно: Какво каза мъжът до Беба от Big Brother пред Голямата сестра?

Любопитно Преди 7 часа

Теодора заяви в “Голямата сестра”, че любовната драма с Виктор е може би причината тя да отпадне от надпреварата

Трима арестувани след стрелбата по дома на Нетаняху

Трима арестувани след стрелбата по дома на Нетаняху

Свят Преди 7 часа

Съдът е постановил забрана за публикуване на каквито и да било подробности за разследването или самоличността на заподозрените

Тежък инцидент: Един загинал и четирима ранени след падане на скеле в София

Тежък инцидент: Един загинал и четирима ранени след падане на скеле в София

България Преди 8 часа

Пострадалите са строители, които са изграждали скеле на склад

Говорителят на „Хизбула“ бе убит при израелски удар в Бейрут

Говорителят на „Хизбула“ бе убит при израелски удар в Бейрут

Свят Преди 10 часа

Мохамед Афиф е бил убит днес при израелски удар по гъстонаселен район на Бейрут

Майк Тайсън: Почти умрях! Направих 8 преливания на кръв

Майк Тайсън: Почти умрях! Направих 8 преливания на кръв

Свят Преди 10 часа

58-годишният бивш шампион в тежка категория загуби в противоречив мач, завръщайки се на ринга срещу Джейк Пол

Венецуела освободи 225 души, арестувани след президентските избори през юли

Венецуела освободи 225 души, арестувани след президентските избори през юли

Свят Преди 10 часа

След изборите за държавен глава на 28 юли, когато бе преизбран президентът Николас Мадуро, полицията е арестувала най-малко 1800 души

Близо 40 км опашка от камиони пред ГКПП "Капитан Андреево"

Близо 40 км опашка от камиони пред ГКПП "Капитан Андреево"

България Преди 11 часа

В ранния следобед "тапата" бе с дължина около 15 километра

<p>Десетки убити при израелски въздушен удар в Газа</p>

"Хамас": Десетки убити при израелски въздушен удар в Газа

Свят Преди 11 часа

Войната в Газа избухна след нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври миналата година

<p>Реорганизация на движението на ул. &quot;Опълченска&quot; (КАРТА)</p>

Реорганизация на движението на ул. "Опълченска"

България Преди 12 часа

За това съобщава Центърът за градска мобилност

<p>Отиде си известен треньор по спортна гимнастика (СНИМКИ)</p>

Отиде си известният треньор по спортна гимнастика Бела Карои

Свят Преди 12 часа

Той е противоречива личност за мнозина

Българска яхта за 20 млн. евро изгоря на Халкидики

Българска яхта за 20 млн. евро изгоря на Халкидики

Свят Преди 12 часа

Инцидентът е станал на най-скъпата и луксозна марина на Халкидики

<p>&quot;Булгаргаз&quot; прогнозира поскъпване на природния газ&nbsp;</p>

"Булгаргаз" прогнозира 8% поскъпване на газа

България Преди 13 часа

Цената на природния газ за ноември, утвърдена от КЕВР, е 68,69 лв./MWh

"Казваше, че ще ни избие": Мъж заплаши съпругата и детето си с нож

"Казваше, че ще ни избие": Мъж заплаши съпругата и детето си с нож

България Преди 13 часа

С 30 процента са се увеличили случаите на търсещите помощ при агресия у дома

"ДПС-Ново начало": И Ахмед Доган е изключен от партията

"ДПС-Ново начало": И Ахмед Доган е изключен от партията

България Преди 14 часа

Това каза заместник-председателят Ерол Мюмюн