П ламен Бобоков излиза на свобода срещу 1 млн. лева гаранция. Пламен Узунов пък ще напусне ареста под гаранция от 20 000 лв. Това съобщиха от прокуратурата.
Преди това президентският секретар Пламен Узунов се сдоби с повдигнато обвинение, съобщи защитата му, предаде БТА. Той беше арестуван вчера по разследването за търговия с влияние.
Днес, 10.07.2020 г., след преценка и анализ на събраните доказателства, Специализираната прокуратура предяви обвинение на П. Б. и П. У. за участие в престъпен сговор, с цел осъществяване на търговия с влияние и длъжностни престъпления, в периода от началото на месец януари 2019 год. до настоящия момент - престъпление по чл. 321, ал.6 от НК, съобщиха от прокуратурата.
Наред с това П.У. и П.Б. са обвинени и в извършването на престъпление по служба в съучастие, в периода от 08.05.2019 г. до 28.08.2019 г. Като П.Б. е подбудил на 21 пъти П.У. в качеството му на длъжностно лице, да наруши служебните си задължения, регламентирани в Правилата за работа на Администрацията на Президента на Република България и длъжностната характеристика за заеманата от него длъжност, с цел да набави за П.Б. облага. От това са настъпили значителни вредни последици - разгласяване на информация, станала му известна по служба сред лица извън кръга на тези, които са оправомощени да я получат, както и уронване престижа на Президентската институция, сред гражданите на Република България и застрашаване на националната сигурност на страната чрез разкриване на оперативния интерес на специална разузнавателна служба - Служба „Военна информация“.
Спрямо обвиняемите са взети мерки за неотклонение „Гаранция в пари“, като за П. Б. тя е в размер на 1 000 000 лв., а за П. У. - 20 000 лева.
При определяне на размера на парични гаранции са взети предвид степента на обществената опасност на престъплението, доказателствата срещу обвиняемите, здравословното им състояние, семейното им положение, професията, възрастта и други данни за личността им. На обвиняемите е наложена „Забрана за напускане на пределните на Република България“.
Настоящото досъдебното производство е образувано по отделени материали от делото за незаконния внос на боклук, по което за участие в организирана престъпна група са обвинени братя Б. и бившия зам.-министър на екологията и водите Кр. Ж
Днес адвокат Емилия Недева обясни, че Узунов е обвинен за престъпление по служба и се сговорил с бизнесмена Пламен Бобоков. Според прокуратурата президентският секретар създал облага да бъде информиран бизнесменът.
Защитата обясни, че в малкото данни, които е видяла, пишело, че Узунов изпращал на Бобоков в мобилно приложение информации от БТА, като го информирал за ситуацията. Част от тези информации били за публични срещи на президента Макрон, каквито имало има и в други медии.
В резултат на действията на Узунов било снижено доверието на гражданите в президентската институция.Обвинение като подбудител вече има Пламен Бобоков.
Междувременно адвокатът на Илия Милушев – съветник на президента по сигурността и отбраната, който беше арестуван в четвъртък, съобщи, че са били информирани, че Милушев днес ще бъде привлечен в качеството на обвиняем.
Адвокат Атанаска Каракашева обясни, че в искането за отнемане на допуска до класифицирана информация било записано, че това става заради дейност против националната сигурност и ненадежност, заради факти и обстоятелства, които биха дали възможност за изнудване на лицето.
Самият Милушев заяви, когато беше докаран във военна прокуратура:
„Идеално, перфектно се чувствам”,
предаде агенция БГНЕС.
Съпругата му Жени Милушева обясни, че преди няколко дни в дома им е имало обиск. Тя смята, че това било „съшита с бели конци история”, а целта била да се дискредитира президентът.
Бивш служител от разузнаването и съветник на президента са задържани
По-късно на Милушев му беше наложена мярка за неотклонение гаранция в размер на 20 хил. лв., след като беше подложен на 4-часов разпит.
Съветникът на президента беше задържан за 24 часа, по време на съвместна акция на Специализираната прокуратура и СДВР. Заедно с него е задържан и бивш служител на Държавна агенция „Разузнаване“. Срещу тях са образувани досъдебни производства за разгласяване на държавна тайна.
Първоначално Милушев е разпитан като свидетел.
След извършена компютърно-техническа експертиза на иззет от него телефон, се установява, че в апарата има информация, касаеща Държавна агенция „Технически операции”. Доброволно е предал четири документа, които са били нерегламентирано изнесени от Държавна агенция „Разузнаване”, и в тях се съдържа държавна тайна. Милушев обяснил, че е намерил документите в служебната си каса в кабинета на сградата на Администрация на президента. Това е наложило извършването на действия по разследванията и в сградата на президентската администрация.
Акцията на прокуратурата беше съпроводена от протести в подкрепа на президентската институция и срещу действия на прокуратурата в сградата на администрацията на Румен Радев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!