1500 свободни места за кандидатстване в столичните детски градини ще бъдат обявени през август. Това обяви кметът на София Йорданка Фандъкова, която по-рано инспектира ремонтните дейности на бул. "България", предаде БГНЕС.
„След второ класиране останаха около 2800 свободни места. Част от тях са местата, които сме предвидили и запазили за децата с хронични заболявания и децата със специални образователни потребности. Тези места не се заемат в голямата си част. Ние ще запазим достатъчно места, така че ако има такива деца, да могат да намерят място в детска градина. Ще освободим 1500 места и ще ги обявим през август за всички деца, които кандидатстват в София“, обяви Фандъкова и поясни, че ще внесе доклад за тези нови места в Столичния общински съвет, който се надява да бъде приет от общинските съветници.
За отпуснатите 15 млн. лв:
„Това са 7 детски градини и 4 училища, чиято обща стойност е 36 млн. лв. За част от тях, за които са готови районните кметове, ще започне веднага строителство. Очаквам да участваме и в програмата на правителството, така че да получим още финансиране“, коментира тя и добави, че ако искаме места в детските градини, не трябва да се спира със строителството им.
„До седмица почваме строежа на нова детска градина за 8 групи в „Манастирски ливади“, в район „Студентски“ до края на месеца, в район „Люлин“ има готовност. В „Красно село“ също подготвят проект. Кметът на район „Връбница“ изкупува терен за строителство на детска градина и е намерил друг, който е подходящ, и ще получи срещу обезщетение“, посочи кметът.
Кметът на район „Витоша“ Теодор Петков обяви, че е готов да започне строителство на нова детска градина.
„Район „Витоша“ е готов с две разрешения за строеж. Първото, за което ще кандидатстваме, е за нова сграда на филиал на 116 ДГ в кв. „Павлово“. Тя ще е двуетажна сграда за 4 групи. Другото, за което ще кандидатстваме, е разширение на боянското училище“, посочи той.
От своя страна Йорданка Фандъкова припомни, че с плановете, които имат за тази и следващата година, ще изчерпат терените, които са подходящи по сега действащото законодателство. Ето защо Общината поиска промени в Наредба на здравното министерство и в тази на регионалното ведомство, които касаят условията и реда за строителство на сгради за детските заведения.
„Идеята е да може да се намали исканото отстояние от 15 м. Това ще даде възможност да се строи за повече деца в много от терените. По изчисления на главния архитект Здравко Здравков в половината от детските градини може да се изградят допълнителни помещения за допълнителни групи“, уточни тя и поясни, че новите предложенията вече са качени за обсъждане, което ще продължи 14 дни.
На въпрос как ще коментира исканата от родители на неприети деца в ясли и детски градини оставка на зам.-кмета по образование доц. Тодор Чобанов, тя отговори, че всеки има право да дава оценки и да изказва мнение.
„Смятам, че колегите работят изключително интензивно, защото днес тези резултати нямаше да може да ги отчитаме ако го нямаше този екип“, заяви кметът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!