Б ългария трябва спешно да изпълни изискванията и сроковете по строежа на „Турски поток”, тъй като от него зависят и други страни. Това коментира на летище София след завръщането си от Мароко премиерът Бойко Борисов.
Борисов уточни, че втората тръба на „Турски поток” и строежът на газовата връзка с Гърция трябва да вървят паралелно, така че да можем да си осигурим повече източници.
Министър-председателят напомни, че проектите са съгласувани с Европейската комисия.
По отношение на строителството на 11-километровия участък на тръбата до турската граница, Борисов заяви, че още от лятото, след откриването на компресорната станция в Лозенец, държавата стъпка по стъпка, „тихичко” работи по изграждането на свързващата тръба с Турция.
Министър-председателят не очаква вътрешнополитическа атака по отношение на „Турски поток”.
„С днешната позиция на „Газпром” се върви в посока за т. нар. „Български поток”, който ще премине през наша територия”, заяви премиерът Борисов. За да се премине към третата фаза, българският държавен регулатор трябва да одобри предложението. Борисов изтъкна, че много е направено от страна на Министерството на енергетиката, вицепремиерът Томислав Дончев, както и „Булгартрансгаз” са работили много активно по този въпрос.
„Газпром“ внимателно следи развитието на проекта по разширението на националната газопреносна мрежа на България, която се реализира от „Булгартрансгаз“ в участъка от българо-турската до българо-сръбската граница. Компанията е заинтересована от реализацията на проекта и очаква 3 фаза от конкурса“, се казва в официалното съобщение на руската корпорация, цитирано от агенция ТАСС. Това означава, че втората тръба да Турски поток ще премине през България. Това обяви на извънреден брифинг в парламента енергийният министър Теменужка Петкова.
Днес парламентът прие решение за промени в Енергийната стратегия на България до 2020 г., свързани с газов хъб „Балкан“ и създаване на концепция за изграждането му.
Съгласно концепцията до края на 2018 г. „Бургартрансгаз” трябва да предприеме всички необходими действия, при спазване на приложимото българско и европейското законодателство, за реализация на проекта за разширение на газопреносната инфраструктура от българо-турската до българо-сръбската граница.
Освен разширение съществуващата газова инфраструктура, с цел осигуряване на необходимата пазарна среда за осъществяването на газов хъб в страната, ще бъде създадена ликвидна и функционираща борса за търговия с природен газ.
До края на годината „Бургартрансгаз” трябва да предприеме необходимите действия да започне процедура за придобиване на акционерно участие в изграждане на новия терминал за втечнен природен газ в Александруполис, Гърция.
Също така държавният газопреносен оператор трябва да предприеме действия за преструктуриране на действащия дългосрочен договор с „Газпром експорт”. Предстои да се уточни дали Русия ще продължи да плаща на България транзитни такси за газа, транспортиран по старото трасе през Украйна.
Промените в стратегията е озаглавена „За надеждна, ефективна и по-чиста енергетика” бяха приети с мнозинство от 162 депутати, като нито един не гласува против.
Според министъра на енергетиката Теменужка Петкова вече е ясно, че продължението на газопровода „Турски поток” към Европа ще минава през България.
„Оттук нататък следва стриктно спазване на европейските правила, за да елиминираме всички грешки от „Южен поток”, заяви Петкова на брифинг в Народното събрание.
Така „Бургартрансгаз” ще трябва да изгради дълъг 474 километра газопровод до Сърбия, както и две нови компресорни станции. Общата стойност на съоръжението по предварителна оценка ще бъди над 2,8 млрд. лв.
„Булгартрансгаз” възнамерява да проведе през декември търг за бъдещите мощности на газопроводите на входа на българската система от Турция и на изхода в Сърбия.
Капацитетът на входа, който се предлага за резервиране от 1 януари 2020 за 20 години, е 15,8 милиарда куб. м. годишно, което напълно съответства на капацитета на едната тръба на „Турски поток”, а на изхода - 4 млрд. куб.м., като от 1 януари 2021 г. трябва да се увеличи до 11 млрд. куб. м. и да достигне пълен обем през 2022 г.
За преноса на тези обеми от Турция през България ще бъде използвана и част от съществуващата инфраструктура в реверсивен режим.
Петкова подчерта, че доставките на необходимите на страната ни около 3 млрд. куб. метра газ годишно са гарантирани, независимо от ситуацията в Украйна.
„Днес бяхме свидетели на поредната демонстрация на национална воля, когато става дума за изключително важни въпроси, свързани с енергетиката, на консолидиране на позиции, на мнения, затова всички да работим в интерес на България. Видяхте, че с единодушие българският парламент гласува актуализацията на енергийната стратегия на България”, отчете министърът на енергетиката.
Междувременно ТАСС цитира „Газпром”, откъдето са съобщили, че компанията планира да участва в процедурата по запазване на капацитет в рамките на проекта за разширяване на националната газопреносна мрежа на България, изпълняван от „Булгартрансгаз”.
„Газпром“ следи отблизо развитието на проекта за разширяване на националната газопреносна мрежа на България, изпълняван от „Булгартрансгаз” от българо-турската до българо-сръбската граница. „Газпром” се интересува от този проект и очаква обявяването на процедурата по Фаза 3 за „Отворения сезон”. Към настоящия момент „Газпром” планира да вземе участие в процедурата за запазване на мощности, но решението ще бъде взето като се вземат предвид условията, които ще бъдат известни при обявяването на началото на процедурите от Фаза 3”, се казва в съобщението.
Проектът за разширяване на газопреносната мрежа през България ще допринесе за повишаване на сигурността на доставките на газ за страната, региона и Европейския съюз, посочват от „Газпром”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!