Борисов: Ръководството на МВР по-добре да си мълчи
Бойко Борисов   
Източник: БГНЕС

"В последните часове, като слушам обясненията на министъра и на главния секретар на МВР, им предлагам - по-добре да си мълчат, отколкото да приписват вината на други хора. При четирима простреляни полицаи, по-добре да си мълчат, и да изкажем съболезнования на близките".

Tова коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред агенция "Фокус" относно днешната акция на МВР в Лясковец. при която един полицай загина, а други трима бяха ранени. 

На официалния си сайт Борисов публикува коментар във връзка с инцидента: „Моите съболезнования за семейството на загиналия полицай и по-бързо да оздравяват ранените. Лоша дума за МВР няма да кажа. Подобен инцидент може винаги да възникне.

Служителите на МВР в страната имат ежедневно подобни задържания и изземвания и никой от тях не е застрахован, че подобно нещо няма да му се случи".

Лидерът на ГЕРБ допълва, че щом има жертви, значи „работата не е добре свършена”. „Много ми се иска в такива моменти да не се политиканства, а обратното - да се опитваме да разсъждаваме, да се опитваме да бъдем толерантни, ако щете", допълва Борисов.

Полицейската операция в Лясковец е планирана непрофесионално, коментира бившият министър на вътрешните работи Цветан Цветанов

пред журналисти в парламента. Не знам защо трябваше по този непрофесионален начин да се планира тази операция, за да се даде човешки живот на полицай и да бъдат ранени още трима полицаи, посочи той.

Кое налага при положение, че този човек не очаква тази полицейска операция, да я предприемат точно в този ден и час, попита Цветанов. Той отбеляза, че има много други способи и методи, с които този човек е можел да бъде изведен от дома си и да бъде задържан, без да има абсолютно никакви последствия за участниците в операцията.

Въпросът е да има професионализъм и да има чуваемост на професионалистите в системата на МВР, а не да бъдат уволнявани, коментира Цветанов, цитиран от БТА.

Той добави, че не е имало и екип от психолози, които да осъществят преговори, ако има такава необходимост.

Давам ви идентичен пример със ситуацията в Сливен - нямаме убит, нито полицай, нито гражданин, пострадал от действията на структурите на МВР, посочи Цветанов.

Главният секретар носи цялата отговорност за случая в Лясковец и, разбира се, политическото ръководство на МВР за всички тези реформи, които направиха и съсипаха системата на МВР, демотивацията на служителите е огромна, коментира още Цветанов.

Бившият вътрешен министър не можа да каже дали срещу стрелеца в Лясковец е имало сигнал през 2010 г. Не мога да ви кажа 2010 г. какво е имало, мога да ви кажа какво се е случило през последните 4-5 месеца и днес имаме фатален край, посочи той

За сигнал срещу Петков от 2010 г. по-рано днес съобщи главния секретар на МВР Светлозар Лазаров.

Информиран съм от нашите структури в Лясковец и от директора на училището, че в последните четири-пет месеца е имало около шест писма със заплахи към директора и към учениците, посочи Цветанов и добави, че писмата са били изпратени по компетентност на съответното полицейско районно управление.

Нека професионалното и политическо ръководство на МВР да дадат отговор какво направиха за девет месеца, разградиха системата. Ликвидаторите на МВР са Цветлин Йовчев и главния секретар, каза още Цветанов. Той изрази съболезнования към близките и роднините на загиналия полицай при операцията в Лясковец.

Румен Петков: Най-лесното нещо е да се иска оставка

Отговорността се носи от министъра на вътрешните работи, но тук е много важно да се осъзнаят другите проблеми, коментира пред Агенция „Фокус” бившият министър на вътрешните работи Румен Петков.

"Ние сме много силни, да искаме оставки. Най-исканото нещо в България са оставките, разбира се, и най-рядко даваното. Казвам го като човек, който по собствено убеждение се е оттеглил от Министерството на вътрешните работи", каза още той.

Това е катастрофа, не може от 2010 година да разполагаш с такава информация и днес да обясняваш, че той се бил барикадирал с въоръжение вкъщи, каза още бившият министър на вътрешните работи.

Това е абсурд, за съжаление, довел до човешки жертви, посочи Петков. Във връзка с реакциите на политическите сили, Петков заяви: „Естествено, е в такива случаи да изригне остро недоволство, да изригне негативната емоция, аз мисля, че тя е вреден съветник – още по-малко в случая трябва да се спекулира с тази и институционална и човешка драма”.

Лютви Местан: Искането на оставка на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев е абсолютно необосновано

Това каза лидерът на ДПС Лютви Местан в отговор на репортерски въпрос в парламента. И дума не може да става за оставката точно на Цветлин Йовчев, каза Местан. Той описа Йовчев като рядък професионалист с неоспорим международен авторитет, който има огромна заслуга за променената демократична среда в България и за премахването на усещането за полицейщината.

Местан добави, че разбира желанието на ГЕРБ да ударят едно от най-силните звена в кабинета "Орешарски". Той допълни, че категорично стои зад министъра на вътрешните работи. Лидерът на ДПС изрази съжаление за случилото се в Лясковец и изказа съболезнования на близките на загиналия полицай.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Дърво падна и премаза автомобил в София

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в столичния квартал "Свобода"

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Новите алгоритми на OpenAI халюцинират повече от преди

Технологии Преди 2 часа

Повечето интелект изглежда идва и с повече грешки

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Как да не се скараме с роднините по празниците?

Любопитно Преди 2 часа

Набола тема за всеки българин преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Вижте защо е специален и какво значение има денят преди Великден

Любопитно Преди 2 часа

Велика събота е ден между мрака и светлината – време на тишина, тъга и очакване

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

Облаци, дъжд, гръмотевици: Какво време ни очаква на Велика събота 🌦️🌩️

България Преди 2 часа

На места, главно в Западна и Централна България, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици

Въздушна тревога е в Одеса и областта

Въздушна тревога е в Одеса и областта

Свят Преди 10 часа

Сирените бяха задействани в 21:53 часа

Лек автомобил блъсна колоездач в София

Лек автомобил блъсна колоездач в София

България Преди 11 часа

Велосипедистът не е тежко пострадал

<p>&quot;Екологично бедствие&quot;&nbsp;заплашва туристическия сезон в Русия</p>

Нефтено петно в Черно море заплашва туристическия сезон в Русия

Свят Преди 11 часа

Путин призна още през декември, че става дума за „екологично бедствие“

Земетресение в Румъния

Земетресение в Румъния

Свят Преди 11 часа

Трусът е регистриран в 18:43 часа българско време

"Модерна романтика" без правила – Ралф Лорън с нова колекция в Манхатън

"Модерна романтика" без правила – Ралф Лорън с нова колекция в Манхатън

Любопитно Преди 12 часа

Ралф Лорън каза, че "модерната романтика" като естетиката е самоуверена и необвързана с правила

Щатът Уисконсин: Клюква, сирене и фанатизъм

Щатът Уисконсин: Клюква, сирене и фанатизъм

Свят Преди 12 часа

Формулата на успеха в Уисконсин е проста: намери нещо, което обичаш, и работи усилено

<p>Вашингтон огласи нови документи за убийството на Кенеди</p>

САЩ публикуваха 10 000 страници с документи, свързани с убийството на Кенеди

Свят Преди 13 часа

Публикуването на файловете „хвърля с огромно закъснение светлина върху истината“

Патриарх Даниил отслужи опело Христово

Патриарх Даниил отслужи опело Христово

България Преди 13 часа

В храмовете и в манастирите днес беше отслужена също вечерня с така наречените Царски часове и с изнасянето на светата плащаница

<p>Да или не на ракетите &bdquo;Таурус&ldquo; за Украйна?</p>

Сигнал към Москва и съюзниците: Да или не на ракетите „Таурус“ за Украйна?

Свят Преди 13 часа

Сега Русия заобикаля и украинците, и европейците, преговаряйки пряко със САЩ

Арктика: Мястото, където миналото среща бъдещето

Арктика: Мястото, където миналото среща бъдещето

Свят Преди 14 часа

Животът в края на света има своите специфики – до Уткиагвик може да се стигне само със самолет