П рез последните години говорим много за нарастващия брой българи, решили да напуснат страната. Възникват въпроси колко са тръгнали, защо са избрали да емигрират и какво прави другите страни по-привлекателни от България. Стотици хиляди вече са се заселили в чужбина, като Великобритания е домакин на една от най-големите български диаспори на континента — над 80 000 души, население почти колкото това на Благоевград.
Но какво мотивира българите да си тръгнат? Желание за по-висок стандарт на живот, по-добро образование, нови възможности или просто промяна в средата им? Някои са привлечени от уникалната комбинация от история, култура и модерност на Великобритания, докато други са привлечени от високите заплати, добре развитата инфраструктура и възможностите за кариерно израстване, за които не изискват лични връзки. Някои хора просто останаха, след като завършиха обучението си или се срещнаха с някой специален.
Каквато и да е причината, преместването в чужбина за ново начало може да бъде вълнуващо, но и стресиращо, особено при нормални обстоятелства — и още повече в чужда страна. Преди да започнете да опаковате багажа, важно е да се подготвите за това пътуване. В това ръководство за съвременните емигранти ние покриваме основни теми, от очакванията за здравно осигуряване и заплати до разходите за живот, обществения транспорт и дори как да вземете домашния си любимец със себе си.
Колко струва животът във Великобритания?
Основното нещо, за което трябва да се замилите, преди да се преместите в друга страна, е дали можете да си го позволите и колко е скъпо. Великобритания предлага добър стандарт на живот, но продължава да е една от по-скъпите страни на континента.
Според няколко различни статистики за разходите за живот във Великобритания, четиричленно семейство има нужда от 2,755 £ месечно, без наем. Приблизителните месечни разходи за сам човек са 812.4£, без наем.
Супермаркетите не са скъпи, но цигарите са шокиращи - една кутия е средно 14£ , така че ще ви се наложи да ги спрете или поне драстично да намалите тютюнопушенето.
Средната цена на живот в Обединеното кралство е с 59% по-висока от тази в България. Но не се притеснявайте, заплатите също са много по-високи.
Докато средната заплата в България от началото на 2024г. е 2198 лв., тази във Великобритания е близо 3500 паунда, а годишната надница е около 42,210 паунда.
А къде е най-скъпо?
Лондон е най-скъпият град в държавата, а след него са Единбург и Манчестър.
Белфаст и Бирмингам се считат за някои от по-евтините британски градове за живеене.
В случай, че искате да научите повече за цената на конкретни хранителни продукти или в ресторантите, прочетете тук.
Жилищa под наем
Великобритания е развита и добре устроена държава, затова е и напълно разбираемо, че не сте единствените, които са решили да се преместят там. Според данни на Office for National Statistics, през 2021г. във Великобритания са живеели около 86 000 българи – една от най-желаните дестинация за сънародниците ни на континента.
Жилищният пазар е много конкурентен, затова колкото по-рано започнете да търсите – толкова по-добре.
На графиката по-долу може да видите средната цена на двустайни апартаменти под наем в 15 британски града:
Mодерен обществен транспорт
Да се ориентирате в системата на обществения транспорт в нова страна може да бъде предизвикателство. Независимо дали хващате автобуса за работа или взимате влака за уикенд, добре е да знаете какво да очаквате, когато използвате обществен транспорт в Обединеното кралство.
Както в повечето държави на континента, в големите градове мрежата за обществен транспорт е добре развита. В по-малките градове обаче услугата може да бъде в най-добрия случай темпераментна.
Подобно на Moovit в България, във Великобритания има някои практични приложения, които ще ви помогнат да изберете подходящ маршрут - с прекачвания, спирки и време между автобуси или метро.
Citymapper: Предоставя информация за автобуси, влакове, метрото, скутери и мотопеди в Лондон, Бирмингам и Манчестър. Можете да получите достъп до него на iOS, Android или вашия уеб браузър.
Omio: Полезен уебсайт и приложение за планиране на по-дълги пътувания и сравняване на опции по шосе, железопътен транспорт и въздух. Те също така ви позволяват да резервирате билети и да настроите предупреждения, така че да можете да сключвате страхотни оферти.
Trainline UK: Помага да планирате пътуванията си с влак и автобус в цяла Великобритания. Удобна функция на това приложение е, че сравнява цените на билетите между влакови и автобусни оператори. Това ви позволява да спестите допълнителни пари. Можете да получите достъп до него на Android, iOS или чрез вашия браузър.
UK Bus Checker: Проследява автобусни пътувания из цялото Обединено кралство, покривайки над 300 000 автобусни спирки. С информация за автобуса в реално време и опцията за закупуване на мобилни билети, това е вашето приложение за хващане на автобус в Обединеното кралство. Можете да го изтеглите на Android и iOS.
Все по-голям брой автобуси в по-големите градове приемат безконтактно плащане на борда. В някои области, като Лондон, можете да плащате само с вашата безконтактна кредитна/дебитна карта или местна транспортна карта, като лондонската карта Oyster.
Средната цена на такси на миля в Обединеното кралство е между £3 до £5 на миля за разстояния, по-големи от 10 мили.
Нещо друго, с което ще трябва да свикнете във Великобритания - пътя ви се измерва само в мили, като 1 миля е равна на приблизително 1.6 км.
Европейски паспорт за кучета, котки и порове
Is your furry friend ready for your next adventure?
— European Commission (@EU_Commission) August 26, 2024
Whether your destination is the beach or the mountains, be sure your furry fellows are properly equipped with their pet passport!
👩⚕️ 👨⚕️ Ask your local vet more info about how to get one.#InternationalDogDay ↓
Планирате да се преместите в Германия с вашия домашен любимец? Уверете се, че сте подготвени за това ново приключение с вашия пухкав приятел:
Ще ви трябва европейски паспорт за домашни любимци, който се издават само за кучета, котки и, шокиращо, за порове.
С няколко изключения, вашият домашен любимец може да пътува с вас до друга държава от ЕС или от държава извън Съюза до държава в Съюза, ако има поставен микрочип, ваксинация против бяс, валиден европейски паспорт за домашни любимци и ветеринарен здравен сертификат на ЕС.
Ветеринарният сертификат на ЕС е съдържа конкретна информация за вашия домашен любимец, като самоличност, здраве, ваксини против бяс, и т.н. Документът се издава от ветеринар не повече от 10 дни преди датата на пристигане в държавата и е валиден за срок от 4 месеца, или до изтичането на валидността на ваксината против бяс.
Лечение за тения (само за кучета): Приложете лечението 24 до 120 часа преди да влезете в Обединеното кралство.
Освен това трябва да попълните и прикрепите към ветеринарния сертификат на вашето животно писмена декларация, в която се посочва, че не местите малкия член на семейството с цел да го продадете.
Виза
Сега след като сте разбрали какво ви трябва за вашия домашен любимец, на вас също ще се наложи да си издадете документи - най- вече виза.
Откакто Великобритания напусна Европейския съюз през 2021г., вече се налага да имате виза за всеки престой над 6 месеца. Има няколко вида визи - студентска и работна. Работната се разделя на такава за квалифицирани и неквалифицирани служители, както и на виза за здравни услуги (за медицински специалисти), за глобален талант и за стартиране на собствен бизнес.
За допълнителна информация относно визата ви, прочетете повече ТУК и ТУК.
Здравно осигуряване
Когато кандидатствате за виза, трябва също да платите допълнителната такса за имиграционно здраве (IHS). IHS е £624 на година за възрастни и това плащане ви позволява да използвате NHS (Национална здравна служба) като жител на Обединеното кралство без допълнителни такси.
Много здравни услуги са достъпни за жителите на Обединеното кралство, включително чужденци, чрез Националната здравна служба (NHS).
За да получите достъп до пълния набор от здравни услуги, предоставяни от NHS, трябва да установите законно и постоянно пребиваване в Обединеното кралство, наричано още ‘безсрочно разрешение за оставане’.
Следващата ви стъпка е да се регистрирате при общопрактикуващ лекар и да получите NHS номер. Този номер е уникален за вас и позволява на медицинските специалисти да ви идентифицират и да ви съпоставят с вашите медицински досиета. може да се наложи да платите допълнителна такса за здравеопазване –, дори ако имате частна медицинска застраховка. Някои услуги, като например помощта в спешно отделение (A&E) и посещенията при общопрактикуващ лекар (GP), са безплатни за всички.
Безплатни услуги:
Посещения при общопрактикуващ лекар
Болнични лечения (операции, изследвания и др.)
Спешна помощ
Услуги по майчинство (грижи при бременност и раждане)
Подкрепа за психично здраве
Как да избегнем глоба?
Преди да стегнете багажа си и да отпътувате към Обединеното кралство, не забравяйте- това е стара държава, която е изключително привързана към традициите и правилата си.
Много от законите са подобни на българските, но съществуват някои истински странни или нелепи правила, които избрахме да споделим с вас, за да се предпазите от солени глоби.
Никога не влизайте в сградата на парламента с рицарска броня
Дори не и на Хелоуин. Защото Статутът от 1313 г., абсолютно го забранява.
Внимавайте кога и къде пускате хвърчило!
Според секция 54 от Закона за столичната полиция от 1839 г., ако "досаждате" на други хора с хвърчилото ви в парка, сте в тежко нарушение на закона.
Никакво носене на дъски по улицата
Незаконно е да носите дъски дърво по тротоара, освен ако не ги натоварвате или разтоварвате от превозно средство, според същата секция на закона от 1839г., очевидно много продуктивна за законодателството.
Строго забранена контрабанда! На полски картофи.
Всъщност е приет цял акт по темата: Заповедта за полските картофи от 2004 г
Крави по улицата
Напълно забранено е да разхождате крави по улицата през деня, Секция 7 на Закона за столичната полиция от 1867г. Изчакайте да се стъмни.
Надяваме се този списък ви е бил полезен и поне частично ви е подготвил за предстоящата нова стъпка в живота!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!