В се по-често се обсъжда увеличаващият се брой българи, които избират да напуснат страната. Възникват въпроси относно причините за техния избор, какви фактори правят чуждите държави по-привлекателни и колко хора са се заселили извън България. Стотици хиляди вече са намерили нов дом в други страни, като Турция е сред водещите дестинации за българската диаспора на континента, приютявайки над 300 000 души – брой, сравним с населението на град Пловдив.
Но какво мотивира българите да си тръгнат? Желание за по-висок стандарт на живот, по-добро образование, нови възможности или просто промяна в средата им?
Някои търсят различни икономически възможности, други избират да се преместят заради половинка или религия – но каквато и да е причината, преместването в друга държава е стресиращо и объркващо.
Преди да започнете да стягате багажа, важно е да се подготвите за това пътуване. В това ръководство за съвременните емигранти ние покриваме основни теми, от очакванията за жилищата, заплати до разходите за живот, обществения транспорт и дори как да вземете домашния си любимец със себе си.
Колко струва животът в Турция?
Основното нещо, за което трябва да се замилите, преди да се преместите в друга страна, е дали можете да си го позволите и колко е скъпо. Двете държави предлагат подобен стандарт на живот, но според някои анализи в България индексът за качество на живота е по-висок - 143.27 сравнено с 130.94 за Анкара. За индексът се взимат в предвид покупателната способност, безопасност, здравеопазване, разходи за живот, замърсяване, съотношение доход към цена на имота и други.
Лекарствата и цигарите са значително по-евтини, но алкохолът е шокиращо скъп по магазините и по ресторантите.
Докато средната заплата в България от началото на 2024г. е 2198 лв., тази в Турция възлиза на около 15 000 TRY (800 лв), а годишната надница е около 180 000 ТРY (9 653,06).
А къде е най-скъпо?
Истанбул е най-скъпият град в държавата, а след него са Анкара и Измир
Агри, Мюш, Бингьол са сред по-достъпните градове
В случай, че искате да научите повече за цената на конкретни хранителни продукти или в ресторантите, прочетете тук.
Жилищa под наем
Наемът в Турция е по-скъп сравнено с този в България, когато се сравни с месечната заплата.
Според Numbeo, наемът на двустаен апартамент в България е средно 824.27 лв до 625.88 лв зависимост от местоположението на жилището и квадратурата, като естествено, има и изключения.
В Турция живеят хиляди българи, а жилищният пазар в по-големите и привлекателни градове е много конкурентен, затова колкото по-рано започнете да търсите - толкова по добре.
Графика:
Mодерен обществен транспорт
Микрочипове, съвместими с ISO ( Международна организация по стандартизация)
Вашият домашен любимец трябва да бъде с микрочип за домашни любимци ISO 11784, който е 15-цифрено и некриптирано устройство,
Като чужденец, имате опция за дългосрочна и краткосрочна застрахователна опция в Турция.
Българите, които работят в Турция, могат автоматично да се възползват от системата за обществено здравно осигуряване, като правят вноски в социалноосигурителната институция (SGK).
Много местни турски компании предлагат цялостни частни планове за здравно осигуряване, специално предназначени за чужденци.
Международните компании за здравно осигуряване предлагат подобни грижи, но са по-гъвкави - с тях имате застраховка, където и да пътувате. Някои чужденци комбинират плановете си, като избират SGK за основна застраховка и я допълват с частна.
Преди да стегнете багажа си и да отпътувате към Турция, не забравяйте- това е стара държава с различни норми и религия, която е изключително привързана към традициите и правилата си.
Много от законите са подобни на българските, но съществуват някои истински странни или нелепи правила, които избрахме да споделим с вас, за да се предпазите от солени глоби.
Внимавайте къде пушите
В Турция забраната за пушене в някои кафенета, ресторанти и барове е много по-стриктно спазвана, отколкото тази в България. Препоръчваме да не пушите в дворовете на джамии и болници, ако искате да избегнете глоба.
Без потници и джапанки в джамии
Най-вероятно няма да бъдете глобени, но има голям шанс да ви забранят достъп до джамия, ако се появите с по-разголено облекло. В някои от тях ще има кошове с шалове, с които жените да наметнат косата си и ръцете си до лактите. Мъжете могат да носят тениски с къс ръкав, но е задължително да оставят късите панталонки вкъщи.
Не плувайте по бельо в Истанбул и Бодрум!
Ако не сте женени, съжаляваме :
Нямате право да посещават парковете в Едримит.
А ако с половинката ви сте решили, че мечтаете да се ожените в провинция Болу, може да ви излезе солено:
Ако двама чужденци решат да се оженят в провинция Болу, те трябва да платят такса от 100 000 лири (почти $5300). Може би изберете друго място за церемонията!
Надяваме се този списък ви е бил полезен и поне частично ви е подготвил за предстоящата нова стъпка в живота!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!